To zabíjí! Video o vakcínách na covid vybudilo českého vědce

03.12.2020 14:45

O vakcínách se na internetu šíří různé a často i nepravdivé věci. „Musíme s tím něco udělat. Tady už nejde jenom o vakcíny: tady jde o to, jestli jsme vůbec schopni se v téhle zemi na něčem domluvit, jestli existují argumenty a fakta, nebo jenom názory a temné přesvědčení, že je to všechno nějaké spiknutí,“ varoval biochemik Jan Konvalinka v diskuzi o jednom takovém videu. Popírač totiž může někoho zabít. A odpověděl i na jinou otázku.

To zabíjí! Video o vakcínách na covid vybudilo českého vědce
Foto: repro YouTube
Popisek: Doc. Jan Konvalinka

Očkování má být spásou, která zachrání nejen Česko, ale i zbytek světa. Ovšem s ochotou nechat se očkovat to není v Česku tak horké a statistice nepomáhají ani dezinformace, které se o očkování šíří. Jedno takové video si pustil i marketér Jakub Horák a dospěl k neradostnému závěru. „Pustil jsem si to video, je špičkově udělané. Proti takovým věcem se bude těžko bojovat - jsou profi, působí přesvědčivě a ještě mají nádech tajemna a lákavého faktu, že je chce někdo zakazovat.“

Anketa

Má BIS vydat Zemanovi jména ruských agentů v ČR, pakliže je prezident chce znát?

84%
16%
hlasovalo: 23597 lidí
K reakci se nechal zlákat i biochemik Jan Konvalinka, který v nich viděl ještě daleko větší hrozbu. „Musíme s tím něco udělat. Tady už nejde jenom o vakcíny: tady jde o to, jestli jsme vůbec schopni se v téhle zemi na něčem domluvit, jestli existují argumenty a fakta, nebo jenom názory a temné přesvědčení, že je to všechno nějaké spiknutí,“ varoval.

„Bez základní důvěry v poznatelnost světa a schopnosti se domluvit se demokracie nedá udržet. Komunismus i nacismus nebyly nic jiného než velmi úspěšné spiklenecké teorie. Jestli tohle nezastavíme, dopadne to s námi špatně, a covid bude jenom ten nejmenší z našich problémů,“ dodal a dostalo se mu v komentářích mnohých přitakání.

Konvalinka však v diskuzi zůstával i dále a odpovídal na otázky, předně, jak to, že zatímco vakcína na chřipku je úspěšná přibližně z 50%, u covidu-19 jsou hlášena čísla 90 %, někdy i více. Konvalinka v tom žádný rozpor nevidí.

„Chřipka mutuje mnohem rychleji, než CoV2, navíc má fragmentovaný genom, který se v některých zvířatech (prase) může doslova promíchat s jinými chřipkovými kmeny, takže každým rokem může na podzim přijít z jižní polokoule zcela nový kmen viru chřipky, proti němuž je třeba vyvinout novou vakcínu. To se nedá stihnout, proto se vždy na jaře odhaduje, jaký kmen chřipky se na podzim objeví a na něj se připravuje vakcína,“ objasnil vědec a dodal, že koronavirus tuto schopnost chřipky postrádá.

Jistý Michal Vohrabka na Konvalinkův první komentář namítal, že dnes je svoboda slova. „Proč by měla být jedna Velká sdílená Pravda? Ať si každý věří tomu, čemu chce. Proč bychom měli ostatním diktovat, co si mají myslet?“ ptal se a dodal, že i vědecké závěry se během let mění.

Konvalinka na to kontroval, že nejde o jednu sdílenou pravdu. „Může a musí existovat sdílené společné vědomí, že Pravda existuje, že ji sice nikdo absolutně nemá, ale že se k ní blížíme. A hlavně, musí existovat sdílená shoda na metodách, jakými se k té pravdě blížíme. Pokud tato shoda zmizí, je opravdu konec,“ varoval.

„Tak fajn. V tom případě nechte žít lidi, kteří nevěří v bezpečnost očkování. Může se časem ukázat, že měli pravdu. Je to stejné, jako kdyby vědci v polovině 19. století nevěřili na škodlivost radioaktivních prvků (jen proto, že je tehdejší vědecké metody nemohly odhalit),“ namítal Vohrabka. I na to Konvalinka nepřímo zareagoval: „Některé omyly bohužel zabíjejí lidi. Já klidně nechám žít lidi, kteří nevěří na očkování, jak mne nabádá pan Vohrábka: problém je, že oni nenechají žít ty ostatní. Infekční choroby prostě ze své podstaty nemohou dost dobře být nechány na individuálním posouzení jednotlivce: ten virus, přenesený popíračem, zabije někoho jiného, kdo se z vážných důvodu sám očkovat nemohl nebo to nestačil.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…