To zas bude křiku. Přelomové prohlášení Miloše Zemana k uprchlické krizi

04.01.2016 12:21

Hostem pořadu Českého rozhlasu Plus byl prezident Miloš Zeman. Hlavním tématem byla uprchlická krize a aktuální politická situace. Vysílalo se živě z Pražského hradu. Moderoval Michael Rozsypal.

To zas bude křiku. Přelomové prohlášení Miloše Zemana k uprchlické krizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

„Existuje cosi jako pyramida hodnot. Začíná to jídlem, bydlením, materiálními potřebami. Bez této materiální stránky je to lidské štěstí velice křehké a krátkodobé. Podle této pyramidy se nám podařilo zvýšit životní úroveň a z psychologického hlediska zvýšit pozitivní očekávání,“ navázal v rozhovoru na své vánoční poselství, kdy řekl, že končí blbá nálada. 

„Setkávám se s občany, komunálními i krajskými zastupiteli a všímám si, zda mají dobrou náladu, zda se usmívají,“ uvedl s tím, že se setkává i se zaměstnavateli. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Za posledního půl- nebo třičtvrtě roku se struktura otázek proměnila a dominuje jí migrační krize,“ sdělil s tím, že tento faktor tu dobrou náladu sráží. „Je to obava z migrační krize, kterou zažívají okolní země a Češi nejsou natolik naivní, aby si mysleli, že se zastaví před hranicemi země. Tranzitní zemí Česká republika není, ale může se jí velice snadno stát,“ varoval prezident.

„Někteří naivní lidé si myslí, no tak projdou, zamíří do Německa, ale Německo samo řeklo, že bude vracet ekonomické migranty,“ dodal. „Vzpomínám si na staré Kréťany, kteří na otázku, proč nemají hradby, odpovídali, že jejich hradbami jsou muži,“ podotkl Zeman s tím, že na hranicích by měly stát policejní složky a nelegální migranti by se měli vracet do zemí, odkud přišli. 

Podle hlavy státu je migrační krize organizovanou invazí uprchlíků, nikoliv přirozeným pohybem migrantů. „Domnívám se, že tuto invazi organizuje Muslimské bratrstvo, samozřejmě s využitím celé řady prostředků jiných států. Do té invaze je zapojeno přibližně 30 tisíc převaděčů, z toho jenom v Turecku je 25 tisíc takovýchto mužů,“ uvedla hlava státu s odkazem na tvrzení arabských politiků. „Když někteří evropští politici pozvou do své země tyto migranty, tuto migrační krizi spouští. Muslimské bratrstvo nemůže zahájit válku v Evropě, na to nemá sílu, ale může zahájit migrační vlnu,“ varoval před možnými následky Zeman.

Zeman následně zopakoval, že mezi migranty jsou hlavně zdraví mladí muži, a to prý až osmdesát procent. Podle slov maďarského premiéra Viktora Orbána, na která se Zeman odvolal, se před objektivy novinářů nastrkávají ženy a děti. 

„Já jsem řekl, že bych si dokázal představit, že zejména mladí muži ze Sýrie a Iráku by měli zůstat ve svých zemích a bojovat za ně. Myslím si, že ti mladí muži mají volby, jak za svoji zemi bojovat a jak bojovat proti Islámskému státu,“ dodal. První opce je připojit se ke kurdským pešmergům na severu Sýrie. Druhá opce je přidat se k iráckým jednotkám a bojovat spolu s nimi. 

„Vy si opravdu myslíte, že Islámský stát není nerozeznatelný od pešmergů či irácké armády?“ zeptal se Zeman redaktora, podle něhož je situace na území jasná a je zřejmé, proti komu bojovat.

Předposlední otázka směřovala k novoročnímu obědu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). „Většinu času zabraly domácí události. Tam ty názory nejsou tak odlišné jako v případě migrační vlny,“ sdělil a zkritizoval vládu za propadnutí 35 miliard z evropských fondů. „Kdyby někdo zpronevěřil 35 miliard, půjde před soud. Když je někdo nevyužije, nestane se mu nic,“ uvedl. Promluvil také k solárním baronům, kde by podle něj mělo dojít k daňovým úpravám a část zisků by měla být dodaněna.

Poslední otázka směřovala k článku Ferdinanda Peroutky, na nějž prezident před rokem odkazoval ve svém projevu a on nebyl stále nalezen. Je dokonce předmětem soudního sporu s vnučkou Ferdinanda Peroutky. „Stále hledáme. Ukázalo se na případě jiného Peroutkova článku, že paradoxně za první republiky byly Peroutkovy články cenzurovány, a to z toho důvodu, že spíše Hitlera chválil, než jej kritizoval. Takže já věřím, že se článek, o němž jsem hovořil, najde. Stal se, podle mého názoru, obětí cenzury demokratické první republiky,“ uzavřel prezident s přáním všeho dobrého do nového roku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…