Tohle Zelenského poradce přehnal. Kvůli obilí zní slova o vydírání. Ze všech stran

22.03.2024 9:45 | Zprávy

Nebraňte našemu obilí proudit do Evropy. Ve zkratce se tak dá shrnout kritika, která do EU dorazila od poradce ukrajinského prezidenta. Většina českých politiků s tím má velký problém. Hlavní důvod? Ochrana našich zemědělců před levnou ukrajinskou produkcí, která roste mimo přísné unijní směrnice. Zelenského poradce se setkal s dávkou nepochopení i kritiky, že se do nás, coby velkých podporovatelů Ukrajiny, takto pouští.

Tohle Zelenského poradce přehnal. Kvůli obilí zní slova o vydírání. Ze všech stran
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Někteří čeští zemědělci mají obavy z dovozu ukrajinského obilí, kvůli jeho nízkým cenám

Mychajlo Podoljak, poradce Volodymyra Zelenského, si v rozhovoru pro Politico postěžoval, že členské státy EU chrání své trhy před dovozem ukrajinské zemědělské produkce.

„Na jedné straně jste spojenec a musíte Ukrajině pomoci ve válce,“ řekl Podoljak v rozhovoru v hlavním městě země. „Na druhou stranu se snažíte chránit svůj trh protekcionistickým způsobem,“ kroutil hlavou poradce Zelenského.

Vztahy mezi Kyjevem a jeho evropskými spojenci jsou napjaté už celé týdny kvůli protestům farmářů v Česku, v Polsku, na Slovensku i ve Francii. Poláci opakovaně sáhli k blokádě hranice a pouštěli na své území jen omezený počet ukrajinských kamionů s poznámkou, že ukrajinská zemědělská produkce nemusí splňovat přísné standardy kvality zavedené v EU a její přísun na trh Evropské unie sráží ceny obilovin a dalších produktů do té míry, že jde pro ně často o likvidační situaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tohle žvanění je o ničem., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 22.03.2024 11:39:17
Přiznejme si, že i tu zemědělskou válku Rusko vyhrálo, a že na počátku všeho byly tupé sankce vůči Rusku po připojení Krymu. Před těmi sankcemi Evropa svou nadprodukci prodávala zejména v severní Africe, na Blízkém východě a v Rusku. Ukrajina rovněž. Pak chytráky napadlo, že zakáží dovoz potravin do Ruska a mysleli si, že hladoví Rusové odevzdají Krym pro vybudování americké základny. Pokud by prezidentoval Gorbačov nebo Jelcin, tak by to tak dopadlo. Jenže Putin... Rusko neskutečně inteligentním způsobem podpořilo své zemědělství a během tří let se z dovozce potravin stal třetí největší producent a dnes je Rusko největším světovým vývozcem. A protože Putin si dá ve strategickém myšlení všechny západní politiky k snídani, tak dnes je severní Afrika a Blízký východ pokrytý ruskou pšenicí, která drtí západní ceny a dokonce některé africké země dostávají ruské obilí zdarma jako humanitární výpomoc... Takže výsledkem té "chytré" sankce za Krym je to, že v Evropě se hromadí nadprodukce evropská, a k tomu ještě ukrajinský humus, který nikdo nechce. Je naprostá lež, že do Evropy se vozí nějaké významné množství ruského obilí. Zůstává zde významné množství ukrajinského obilí, které devastuje evropskou produkci. Abych byl upřímný, tahle situace dost dobře nemá řešení, pokud budou politiku organizovat takoví ideologičtí matláci.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …