Tohle by Rusko mělo podle experta udělat, aby jej měli v zahraničí více rádi. Bude to prý něco stát

11.11.2014 12:43 | Zprávy

David Lane z Cambridge University míní, že Rusko zaostává v propagaci svých hodnot v zahraničí. Mělo by dle jeho názoru na tyto aktivity věnovat mnohem více financí a především si odpovědět na otázku, jaké myšlenky a hodnoty chce vlastně reprezentovat.

Tohle by Rusko mělo podle experta udělat, aby jej měli v zahraničí více rádi. Bude to prý něco stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

„Rusko je vnímáno na Západě dvěma pohledy. Ten první si můžeme definovat jako měkkou sílu a ten druhý jako temnou sílu. Jedním z hlavních cílů prvně zmíněného směru je zvětšovat pole působnosti daného státu prostřednictvím šíření kultury, hodnot a způsobu života. Příznivci tohoto směru odmítají použití vojenské síly i jakýkoli politický nátlak. Pojem měkká síla používá např. politický poradce Joseph Nye. On a jeho kolegové z akademické půdy se nesnaží pouze ony západní hodnoty popisovat a vysvětlovat, ale jde jim o to, aby je ostatní jednoduše přijali za své," prohlásil Lane na londýnské konferenci o úloze veřejné diplomacie.

„Měkká síla v USA hodnotí svět kolem sebe prizmatem amerických hodnot zahrnujících spotřebitelskou společnost, demokratické volby, volný trh, soukromé vlastnictví, svobodná média a individuální práva. Aby tito lidí ukázali, jak mimo Západ v těchto kritériích ostatní země zaostávají, provádějí různé výzkumy. Např. Freedom House hodnotí, jak si jednotlivé země vedou podle kritéria politické svobody a konkurenceschopnosti trhů. Státy, které v těchto hodnotících kritériích neuspějí, jsou potom vydávány za nesvobodné a nedemokratické. Tyto údajné důkazy potom ovlivňují politiky i obyvatele těchto zemí a legitimizují postoje požadující změnu," vysvětloval Lane.

„I když je tento přístup západních institucí relativně neškodný, mnoho analytiků a politických stratégů jde ještě dál a vytvářejí formy temné síly. V rámci těchto aktivit se snaží zdiskreditovat své zahraniční protivníky. Cílem je upozornit na země, které se vymykají západnímu chápání dobra a zla. Odhalování odchylek od západních norem potom představuje onu temnou sílu. Jedním příkladem za všechny jsou Pussy Riot. Podle Západu se Rusko svým postupem proti této feministické punkové kapele dopouští omezování práva na vyjádření," zmínil Lane.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až Putin nebude... Ukrajinec řekl, kdy skončí válka

16:32 Až Putin nebude... Ukrajinec řekl, kdy skončí válka

Rusové dál útočí na Ukrajinu. Již čtvrtý rok metr po metru zabírají půdu sousedního státu. Bývalý uk…