Tohle může hodně zamotat volby ve Francii. Na favorita Fillona vyhrabali špínu a už po něm jdou prokurátoři

25.01.2017 20:21

Francouzští státní zástupci mohou ovlivnit nadcházející tamější prezidentské volby. Průzkumy naznačovaly, že se v květnu ve druhém kole pravděpodobně utkají kandidát pravice Francoise Fillon a kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Tak to alespoň bylo až donedávna. Státní zástupci si chtějí prověřit, zda Fillonova manželka nepobírala plat asistentky expremiéra Fillona, ačkoli jeho asistentkou fakticky nikdy nebyla.

Tohle může hodně zamotat volby ve Francii. Na favorita Fillona vyhrabali špínu a už po něm jdou prokurátoři
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

Satirický týdeník Le Canard enchaîné přinesl informace o tom, že Francoise Fillon coby premiér zaměstnával jako svou asistentku i svou choť. Jenže mu měla dělat asistentku jen na oko, takže manželé údajně zneužili finanční prostředky francouzských daňových poplatníků. Informace satirického týdeníku teď předběžně prošetřují francouzští státní zástupci.

Agentura Reuters k tomu dodává, že mezi francouzskými poslanci je poměrně běžnou praxí, že ve své kanceláři zaměstnávají své příbuzné, a dokonce i milenky, ale případ Fillonových je přece jen specifický. Manželka expremiéra je původem Britka a skandál skutečně může ohrozit Fillonovy prezidentské ambice.

Celý článek agentury Reuters naleznete zde.

Bez šancí na postup do druhého kola v prezidentských volbách není ani levostředový nezávislý Emmanuel Macron. I ten by mohl postoupit do druhého kola, kde by se teoreticky mohl utkat s Marine Le Penovou, a Fillon by tak přišel zkrátka. Voliči jsou momentálně vůči tradičním politickým elitám značně kritičtí a skandál by teoreticky mohl politického matadora Fillona pohřbít. Své choti měl z eráru údajně vyplatit až 600 tisíc euro za práci, kterou neodváděla. Fillonův tým nařčení důrazně odmítl a vydal tiskovou zprávu, podle které Fillonova choť pro svého muže práci odváděla, jen si přála stát co nejvíce v pozadí, mimo zájem médií, neboť je skromná.

Marine Le Penová, která často kritizuje zavedené politiky, prý tentokrát až nápadně mlčí. Reuters k dokreslení celé situace dodává, že Národní Fronta také čelí vyšetřování kvůli podezřelému zaměstnávání asistentů poslanců Národní fronty v Evropském parlamentu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …