Tohle se Američanům nebude líbit: Ať u nás bombarduje raději Rusko, zní z Iráku

7. 10. 2015 13:32

Irák pravděpodobně podá oficiální žádost o pomoc ruských vzdušných sil v boji proti Islámskému státu. Šéf irácké bezpečnostní komise dnes uvedl, že možná budou nuceni požádat o ruskou pomoc přímo na iráckém území. Na snahy Spojených států mezitím zanevřeli. Informuje agentura Reuters.

Tohle se Američanům nebude líbit: Ať u nás bombarduje raději Rusko, zní z Iráku
Foto: Archiv
Popisek: Irák
reklama

Na konci září proletěla médii zpráva o založení společné dohody o sdílení informací mezi Íránem, Irákem a Sýrií, která je proti srsti Spojeným státům. Dnes podnikl Irák další podobný krok, když šéf obranného výboru iráckého parlamentu Hakim al-Zamili sdělil, že Irák možná oficiálně požádá o ruskou vzdušnou podporu.

„Možná budeme brzy nuceni požádat Rusko o zahájení leteckých úderů přímo v Iráku. Myslím, že v následujících několika dnech či týdnech budeme donuceni k tomu, aby Rusko zahájilo nálety, vše však záleží na jejich úspěších v Sýrii,“ uvedl Zamili.

Irácká vláda a Íránem podporované šíitské milice pochybují o odhodlání USA v boji proti ozbrojencům Islámského státu. Podle nich jsou koaliční nálety neefektivní.

Celý text zde

Mezitím ruské nálety proti nepřátelům syrské vlády daly Iráku novou naději, že Rusko může být efektivním spojencem v boji proti radikálním skupinám.

„Chceme aby Rusko hrálo větší roli v Iráku... Ano, rozhodně větší roli než Američané,“ dodal al-Zamili.

Zamili se odvolával i na novou dohodu o bezpečnosti a sdílení informací mezi zeměmi. „Věříme, že toto centrum se v blízké budoucnosti stane společným operačním střediskem pro vedení války proti Daeši v Iráku,“ uvedl Zamili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

11:10 Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

Slepice do klece nepatří. Obrázek i s tímto mottem nyní prosazuje ODS na svém facebookovém profilu. …