Tohle vám nežeru, vy pokrytci. Komentátor se opravdu drsně zastal Charlie Hebdo po vtipech s utonulým syrským chlapcem

18.09.2015 18:22

V Evropě znají francouzský satirický plátek Charlie Hebdo snad všichni. Ničeho se neštítí, do každého si rýpne a karikatury, jež v něm zveřejňují, vyvolávají hádky, vztek a v některých případech i teroristické útoky. Jenže po té poslední se na Charlie Hebdo snesla vlna kritiky od těch, kteří jej dříve obhajovali. Britský novinář indického původu Sunny Hundal to však považuje za pokrytectví. Informuje The Independent.

Tohle vám nežeru, vy pokrytci. Komentátor se opravdu drsně zastal Charlie Hebdo po vtipech s utonulým syrským chlapcem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vzpomínky na redakci časopisu Charlie Hebdo v ulicích Paříže

Je to čtrnáct dní, co světem proletěla fotografie, na které je mrtvý tříletý chlapec Aylan Kurdi, ležící na turecké pláži. „Zneužila ho média tím, když vydala jeho fotografii, a poukázala tak na evropskou lhostejnost vůči syrskému utrpení?“ ptá se Hundal. Její zveřejnění následně obhajuje tím, že ač vyvolala kontroverzi, otevřela především diskusi „mnohem efektivněji než tisíc rozčílených úvodníků a možná i zachránila život mnoha Syřanům“.

„Pokud tedy mohou noviny použít fotku, proč by to nemohl udělat satirický časopis?“ ptá se Hundal a odkazuje na nejnovější karikatury magazínu Charlie Hebdo, které vyvolaly vlnu reakcí.

Foto: Repro Charlie Hebdo

Karikatura vlevo zobrazuje po vodě jdoucího křesťana a vedle něj topící se muslimské dítě. Karikatura vpravo pak mrtvého chlapce Aylana Kurdiho. Text nad ním říká „Tak blízko cíli...“ a billboard s postavičkou Ronalda McDonalda hlásá: „Promoakce, dnes dvě dětská menu za cenu jednoho!“

Jedni Charlie Hebdo obviňují z rasismu, jiným se nelíbilo, že se vysmívají tragické smrti malého dítěte. Podle Hundala je to však čirá ignorance. „Ve skutečnosti karikatura jasně ukazovala na pokrytectví evropské lhostejnosti vůči smrti Syřanů.“ Druhá karikatura s Ježíšem Kristem se pak okázale vysmívá pravicové rétorice o zachování křesťanských hodnot.

Celý text zde

„Vím, co teď namítnete: možná je poněkud nevkusné použít obrázek mrtvého dítěte, aby dokázali pointu. Přesto však Aylana a jeho smrt nakreslilo mnoho ilustrátorů včetně muslimů. Jeden z nich obsahoval text: „Doufám, že lidstvo najde lék na víza.“ Podle Hundala nemá význam kritizovat Charlie Hebdo, pokud nekritizujeme všechny ostatní.

Charlie Hebdo má totiž problém v tom, že přitahuje kontroverzi cíleně. „Spousta lidí se tváří, jako by chtěli, aby se konečně ukázalo, že Charlie Hebdo jsou obyčejní rasisti... Omlouvám se, ale tohle jim nežeru,“ říká Hundal.

„To je ta samá mentalita, která vytrhla z kontextu větu Jeremyho Corbyna, že smrt Usámy Bin Ládina byla „tragédie“, když to tak nemyslel. Stejná mentalita, jež kritizuje Obamu za to, když použil slovo „negr“ v rádiovém rohovoru. Kontext, ve kterém jsou věci řečené, je důležitý.“

S celou situací je však spjato ještě jedno větší nebezpečí. Čím více na všechno nadáváme a vytváříme falešné kontroverze, tím více kolem sebe vytváříme prostředí, kdy se lidé „neustále snaží cítit se pobouřeni kvůli stále méně významným věcem. A tím následně vytváříme prostředí, ve kterém se lidé bojí diskuse o čemkoliv, protože by to proti nim někdo mohl použít.“

„Politická předpojatost nás nutí, abychom věřili o druhých věcem, které nemusejí být pravda, tím, že vynechá ty důležité, a přitom nepříjemné skutečnosti. Je to svod, jemuž je lehké podlehnout, ale je třeba s ním bojovat. Charlie Hebdo můžete kritizovat za nedostatek vkusu jako ostatně vždy, ale je špatné o nich tvrdit, že se vysmívají smrti Aylana Kurdiho. Ti, kteří to tvrdí, jsou právě lidé, jež bychom mohli obvinit z toho, že jeho smrt používají k zisku vlastních bodů,“ uzavřel obhajobu Hundal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

14:00 Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

V Podtrženo, sečteno! na XTV opět účtoval Ondřej Hejma a vzal to hezky od podlahy. Klause mladšího p…