Toho se nechci dožít. Prymula zmrazil sál plný novinářů

23.09.2020 14:51

Ministr zdravotnictví Roman Prymula svolal tiskovou konferenci k novým restriktivním opatřením v rámci nákazy covid-19. Další opatření budou, ale nejsou prý tak strašná. Kapacity lůžek v nemocnicích se budou navyšovat, ale zatím jich máme dostatečný počet. A čeho by se ministr nechtěl dožít?

Toho se nechci dožít. Prymula zmrazil sál plný novinářů
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Roman Prymula
reklama

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

53%
47%
hlasovalo: 28607 lidí

„Jsou připraveny dva soubory opatření, které sice mohou na první pohled vypadat rozsáhle, ale já musím říci, že nejsou tak omezující, že by zamezovaly tyto aktivity, ale pouze přinášejí některá opatření, která samozřejmě popisují jakým způsobem provádět třeba dezinfekci a jakým způsobem provádět v některých provozovnách aktivity,“ a dodal „naše data nejsou vůbec uspokojivá.“

„Ta první opatření se týkají shromažďování, jsou koncipována tak, abychom opravdu do určité míry omezili hromadné akce, které tady jsou, a asi se všichni shodneme, že hromadné akce jsou problémem,“ domnívá se ministr.

„Druhý balík opatření, ten se týká určitých provozoven, kadeřnictví, holičství a dalších, ale nejsou to opatření, která by tyto provozovny zavírala. Jsou to opatření, aby bylo jasné, že tam musí být třeba k dispozici dezinfekce nebo že kadeřník by neměl být nemocný a tak podobně.“ Prohlásil Prymula.

„To, co je v této věci nejcitlivější, je otázka zkrácení otevírací doby restaurací, barů a podobných provozoven ze 24. na 22. hodinu. Ten důvod je zase zřejmý, je to otázka těch nejrizikovějších aktivit. Samozřejmě pod vlivem alkoholu dochází k mnohem četnějším kontaktům, nedodržování těch elementárních opatření a je snaha, abychom toto skutečně eliminovali.“ Řekl ministr rozhodně.

Prymula dále prohlásil, že opatření nezavádí rád a jsou skutečně na hraně a už benevolentnější být nemohou. Pak přišly na řadu otázky novinářů.

Padl dotaz na kapacity nemocnic, testování a o kolik je hodlá nový ministr navýšit. „Testování navyšujeme postupně, v tuto chvíli máme problém spíše s odběrovými místy, to znamená kapacita odběrových míst limituje počet testů. Co se týká kapacity nemocnic, to je opravdu klíčové, to je úkol, který musí zajímat každého občana této země. My máme v tuto chvíli kapacitu dostatečnou,“ řekl Prymula s tím, že kapacita se bude navyšovat, protože počet nakažených bude zřejmě růst.

Další otázkou bylo, jak Prymula hodnotí situaci v Praze a zda nechystá nějaká speciální opatření pro hlavní město. „Praha je červená, je skutečně naprosto nejrizikovější oblastí, hovoříme o různých opatřeních a zítra budeme mít telekonferenční schůzku s primátorem Hřibem.“ K distanční výuce na vysokých školách ministr řekl: „Některým rektorům se to nelíbí, ale je to v tuto chvíli asi nutnost.“

Anketa

Byl Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

91%
9%
hlasovalo: 12961 lidí
„Já chci říci, že proto tady děláme ta opatření, byť se mohou jevit jako nepopulární, protože nikdo přece nechce, abychom tu kapacitu, kterou máme, využili pouze pro toto onemocnění. Máme spousty jiných onemocnění, která jsou závažná a já bych se nerad dožil toho, aby někteří, kteří budou vyžadovat akutní péči, by prostě nemohli jít na ventilátor, protože všude budou covidoví pacienti.“ Dodal Prymula.

Další byl dotaz, zda vláda plánuje opatření nějak kompenzovat nejvíce poškozeným, tedy restauratérům a majitelům provozoven. „Zatím co já vím, a jsem v procesu velmi krátce, neprobíhala konkrétní jednání o kompenzacích,“ řekl ministr. Vyjádřil ale také názor, že omezení hromadných akcí by se nějak kompenzovat mělo, zmínil třeba velké koncerty.

Podle Prymuly by měla opatření postihnout minimálně kulturní akce, zejména divadla. Údajně se o tom radil s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Redaktor Primy poté upozornil, že Prymula je předsedou České vakcinologické společnosti a zajímalo ho, jakým způsobem se postaví k této funkci jako nový ministr. Prymula odpověděl, že na tuto funkci již abdikoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Tomáš Klus složil píseň: Babiš? Varoval jsem vás! Jsme v p*deli

11:34 VIDEO Tomáš Klus složil píseň: Babiš? Varoval jsem vás! Jsme v p*deli

Zpěvákovi Tomáši Klusovi došla trpělivost s vývojem v Česku. Své politické názory vyjadřuje v novém …