Tolik přistěhovalců v Německu nikdy nežilo. Tady je to černé na bílém

03.08.2018 17:17

Deník Die Welt se věnuje postupné proměně německé společnosti v multikulturní prostředí, kde roste počet přistěhovalců, a naopak klesají počty rodilých Němců.

Tolik přistěhovalců v Německu nikdy nežilo. Tady je to černé na bílém
Foto: Radim Panenka
Popisek: Migranti v hlavním městě Srbska Bělehradě
reklama

„Nikdy v historii naší země netvořilo německou společnosti tolik lidí s přistěhovaleckými kořeny. Aktuálně tvoří čtvrtinu populace lidé, kteří se buď sami narodili v zahraničí, nebo přišli do Německa z ciziny jejich rodiče. Hlavním důvodem tohoto trendu je fakt, že Německo čelí vyšší migraci než tradiční přistěhovalecké země, jako jsou Spojené státy. Druhým klíčovým faktem je snižování rodilé německé populace o přibližně 500 000 ročně,“ píše vlivný německý deník Die Welt.

Nejvíce patrný je multikulturní trend u dětí. Naopak s vyšším věkem se podíl lidí s přistěhovaleckými kořeny snižuje. „Zatímco v rámci starší generace má sotva deset procent lidí přistěhovalecké kořeny, tak u mladší generace to je již téměř čtyřicet procent,“ uvádí deník Die Welt. Zatímco Austrálie, Kanada či Nový Zéland byly vždy považovány za země přistěhovalců, Německa se tento vývoj týká až od šedesátých let minulého století.

„V posledních desetiletích se Německo stalo nejoblíbenějším cílem pro všechny kategorie přistěhovalců. Lidé do naší země přicházejí kvůli práci, za rodinou, ale také zde v hojném počtu získají azyl v případě, že jim v jejich rodných zemích hrozí nebezpečí,“ píše deník a dodává, že podle oficiálních údajů 51 % přistěhovalců má německý pas, nebo pas další jiné země. Zbytek lidí je stále považován za cizince.

Loni na podzim zveřejnil americký think-tank Pew Research Center analýzu, která se zabývala vývojem muslimské populace v jednotlivých evropských státech. Také z této předpovědi vzešlo Německo jako přistěhovalecká země, kde významně roste počet příslušníků muslimské menšiny. Zatímco aktuálně tvoří muslimové asi osm procent, tak v roce 2050 by se vyznavači Alláha mohli na německé společnosti podílet již ze dvaceti procent.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…