Křesťanské základy podle Halíka ohroženy nejsou. Podle jeho názoru je uprchlická krize naopak šancí zamyslet se nad křesťanskými základy. „Je to také šance lépe poznat islám. Jsem zděšen z reakcí, které zaznamenávám i v křesťanských kruzích a z kterých profitují fašizoidní kruhy, xenofobní kruhy i populističtí politici,“ řekl Halík. „Můj postoj k islámu se opírá o učení katolické církve,“ dodal se slovy, že mu nejvíce vadí nerozlišování mezi islámem a džihádismem.
„Náboženství je strašně dynamický a proměnlivý jev. Nemůžeme mluvit obecně o náboženství jako takovém. Islám je stejně jako křesťanství také pestrý. Vyvíjí se v učitých kulturách,“ dodal. Nerozlišovat islám a džihádismus je dle něj stejné jako dávat rovnítko mezi Ku-klux-klan a křesťanství. „I upalování čarodějnic bylo projevem křesťanství. Zvrácený projev křesťanství,“ zmínil. Islám dle něj není ze své podstaty násilnický, i když existují proudy, které jsou násilné. I mnohé islámské autority dle jeho názoru upozorňují na nutnost odlišných výkladů islámu.
Cílem islamistů je ukázat muslimům, že Západ nenávidí islám a je nutné nenávidět je. „K tomu jim nejlépe pomáhají ti, kteří atakují islám jako takový. Tím ty umírněné muslimy nahánějí extremistům,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef