Tomáš Klvaňa k výroku „v Oděse je prostě upálili“: Bartuška má pravdu. I když to řekl neobratně

29. 4. 2015 8:36

Diplomat Václav Bartuška to za svůj výrok o radikálním postupu vůči ruské rozpínavosti schytává ze všech stran. Včera se proti němu na mítinku s občany Rakovníku vymezil i prezident Miloš Zeman. Najdou se však tací, kteří dávají Bartuškovi za pravdu.

Tomáš Klvaňa k výroku „v Oděse je prostě upálili“: Bartuška má pravdu. I když to řekl neobratně
Foto: hns
Popisek: Jeden ze studentských vůdců Tomáš Klvaňa

Zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti v rozhovoru pro server Neovlivni.cz Sabiny Slonkové prohlásil, že ruské rozpínavosti je třeba čelit za každou cenu. „Šlo to jakoby přes kopírák a popírá to teorii o lidovém povstání. Skupina civilistů obsadí budovy administrativy, muži, ženy, děti. Do dvou dnů se tam začínají nosit zbraně, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku,“ řekl Bartuška v rozhovoru.

Proti jeho slovům se takřka okamžitě ohradil poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna, který slíbil, že vyzve svého spolustraníka a ministra zahraniční Lubomíra Zaorálka k odvolání prostořekého diplomata. Zaorálek Bartušku sice prozatím ve funkci ponechal, výroky svého podřízeného ale kategoricky odsoudil. „Bartuška použil výklad, který je věcně nesprávný a morálně neobhajitelný. Panu Bartuškovi jsem jeho výrazy ostře vytkl a vyjádřil jsem zásadní odpor k podobně cynickým prohlášením,“ uvedl ministr.

K Bartuškovu výroku se již vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle něj se vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost dopustil fašistického výroku, když mluvil o upalování a zabíjení na Ukrajině, jako o způsobech, jak řešit ruskou intervenci. „Toto, chcete-li konkrétní případ, je opravdu fašistický výrok,“ prohlásil Zeman na mítinku s občany Rakovníku, kam zavítal v rámci své návštěvy Středočeského kraje.

Zeman si přihřívá polívku

Najdou se ale i tací, kteří dávají Bartuškovi za pravdu. Podporu diplomatovi vyjádřil na svém facebookovém profilu novinář a vysokoškolský pedagog Tomáš Klvaňa. „Václav to možná řekl neobratně, ale má pravdu. Když někdo ve vašem městě, kde byl klid, rozpoutá válku, musíte ho porazit. Zeman si zase přihřívá polívku u svých,“ zveřejnil Klvaňa.

V diskuzi, která se pod jeho příspěvkem rozpoutala, Klvaňa doplnil, že existuje mnoho důkazů, že válku na východní Ukrajině rozpoutali Rusové. „Vyzbrojili separatisty, poslali tam svoje lidi, aby je zorganizovali, jejich armáda ostřelovala ukrajinské území přes hranice, atd. atd.,“ vypočítal Klvaňa, aby následně konstatoval, že „ve válce to potom bohužel ani z jedné strany nevypadá hezky.“ To ale dle jeho soudu nesmí zamlčet základní pravdu – Rusové jsou agresorem, Ukrajinci se brání.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

22:07 Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

Jako každý čtvrtek i dnes prezident Miloš Zeman diskutoval s moderátorem Jaromírem Soukupem na TV Ba…