Tomáš Krystlík se vám vysmál za to, co kupujete a jíte: To by v Německu nikdo nejedl...

11.08.2015 20:24

Historik Tomáš Krystlík se vyjádřil ke kvalitě potravin, které lze koupit v Česku. Není valná, a to nejen proto, že čeští spotřebitelé upřednostňují kvantitu před kvalitou. Vyhledávají co největší množství jídla za co nejnižší cenu. Ale problém není jen ve spotřebitelích. Vinu podle Krystlíka nesou i obchodní řetězce, které udržují kartelovými dohodami co nejvyšší ceny.

Tomáš Krystlík se vám vysmál za to, co kupujete a jíte: To by v Německu nikdo nejedl...
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce

Krystlík se rozhodl zareagovat na článek Jana Zieglera o kvalitě potravin v České republice. Ziegler tvrdí, že si za kvalitu potravin mohou sami Češi, protože jsou ochotní kupovat „šmejd“. Krystlík ale hledá vinu i jinde – u obchodních řetězců.

„Řetězce používají i kartelové triky, které český antimonopolní úřad ani neregistruje, natož aby zasáhl. Opět v neprospěch zákazníka. Příklady. Jak je možné, že vejce od slepic z českých slepičích koncentráků jsou dražší než německá od slepic ve volném výběhu? (V Německu je klecový chov již několik let zakázán.) Co brání českým řetězcům dovézt z Německa ona levnější vejce? Evidentní příčinou je kartelová dohoda mezi řetězci a českými producenty vajec, korupce je nasnadě,“ míní autor.

Celý text najdete zde

Naproti tomu v Německu si prý obchodní řetězce kartelové dohody nedovolí, protože by zdejší úřady zasáhly s velkou razancí. Německé řetězce se snaží držet co nejnižší ceny, aby si udržely konkurenční výhodu. Jestliže jeden obchod zlevní o dva centy, další řetězce udělají totéž. Zároveň by si prý nedovolily prodávat nekvalitní potraviny, protože tamní spotřebitelé by to spíš poznali.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel přilil olej do ohně. „Čína není přátelskou zemí,“ řekl. Mezinárodně

15:30 Pavel přilil olej do ohně. „Čína není přátelskou zemí,“ řekl. Mezinárodně

Vítěz prezidentských voleb Petr Pavel se v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil k pondělnímu telef…