Tomáš Krystlík se vám vysmál za to, co kupujete a jíte: To by v Německu nikdo nejedl...

11. 8. 2015 20:24

Historik Tomáš Krystlík se vyjádřil ke kvalitě potravin, které lze koupit v Česku. Není valná, a to nejen proto, že čeští spotřebitelé upřednostňují kvantitu před kvalitou. Vyhledávají co největší množství jídla za co nejnižší cenu. Ale problém není jen ve spotřebitelích. Vinu podle Krystlíka nesou i obchodní řetězce, které udržují kartelovými dohodami co nejvyšší ceny.

Tomáš Krystlík se vám vysmál za to, co kupujete a jíte: To by v Německu nikdo nejedl...
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce
reklama

Krystlík se rozhodl zareagovat na článek Jana Zieglera o kvalitě potravin v České republice. Ziegler tvrdí, že si za kvalitu potravin mohou sami Češi, protože jsou ochotní kupovat „šmejd“. Krystlík ale hledá vinu i jinde – u obchodních řetězců.

„Řetězce používají i kartelové triky, které český antimonopolní úřad ani neregistruje, natož aby zasáhl. Opět v neprospěch zákazníka. Příklady. Jak je možné, že vejce od slepic z českých slepičích koncentráků jsou dražší než německá od slepic ve volném výběhu? (V Německu je klecový chov již několik let zakázán.) Co brání českým řetězcům dovézt z Německa ona levnější vejce? Evidentní příčinou je kartelová dohoda mezi řetězci a českými producenty vajec, korupce je nasnadě,“ míní autor.

Celý text najdete zde

Naproti tomu v Německu si prý obchodní řetězce kartelové dohody nedovolí, protože by zdejší úřady zasáhly s velkou razancí. Německé řetězce se snaží držet co nejnižší ceny, aby si udržely konkurenční výhodu. Jestliže jeden obchod zlevní o dva centy, další řetězce udělají totéž. Zároveň by si prý nedovolily prodávat nekvalitní potraviny, protože tamní spotřebitelé by to spíš poznali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkajících se knihy novináře Radka Kedroně. Pop…