Topkařka Adamová zakládá ve sněmovně novou iniciativu. Chce šířit pravdu o EU

8. 3. 2018 16:42

Ve Sněmovně vzniká iniciativa, která má jako hlavní cíl zlepšit povědomí českých občanů o Evropské unii. Plánují se do ní zapojit poslanci všech stran kromě SPD a KSČM. S návrhem vytvořit nadstranický klub, který se bude zabývat evropskou agendou přišla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a sklízí s ním u kolegů velký úspěch. „Chybí tu hlasy, které o Unii mluví pravdivě a nedemagogicky,“ objasnila svůj záměr.

Topkařka Adamová zakládá ve sněmovně novou iniciativu. Chce šířit pravdu o EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

„Češi jsou už dlouho pod tlakem veřejného euroskepticismu zaznívajícího z politických kruhů už od prvního mandátu prezidenta Václava Klause,“ uvedl Christian K. Lassen, jenž se podílel na nedávném výzkumu think-tanku Europeum o postoji středoevropských států k Unii. Češi zaujímají vůči Unii čím dál více negativní postoj, a to i přesto, že Česko od svého vstupu do EU patří mezi čisté příjemce finančních dotací a Češi hlavně čerpají výhody, které členství přináší.

Kritika EU z úst politiků má na smýšlení Čechů o EU stále větší dopad, přitom jejich negativní názory často plynou z neznalosti jejího fungování, alespoň to podle serveru iHNed.cz nedávno ukázal kvíz HN mezi členy sněmovního výboru.

To vše by ale měla změnit nová sněmovní platforma, s jejímž vytvořením přišla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle jejího názoru jsou totiž ti, kteří chtějí vystoupení z Unie nebo Unii za všechno možné napadají a kritizují, slyšet hodně. „Rozhodla jsem se proto oslovit poslance napříč sněmovními partajemi vyjma SPD a KSČM,“ řekla a zdůraznila, že hlasy, které o Unii mluví pravdivě, a ne demagogicky zde zoufale chybí. Její nápad u kolegů podle informací HN sklízí úspěch, účast některého ze svých zákonodárců přislíbila zatím většina oslovených stran.

Člen evropského výboru za ANO Jaroslav Bžoch nápad Markéty Pekarové Adamové kvituje. Souhlasí s tím, že proevropské strany o pozitivech EU pro Česko informují málo nebo špatně. „Naopak euroskeptické strany neustále bombardují občany neúplnými nebo zcela nesmyslnými informacemi. A my se pak pouze bráníme a dáváme do pořádku škody. Na pozitivní osvětu nezbývá čas,“ řekl a dodal, že hlavním přínosem platformy mají být veřejné akce na půdě Sněmovny. „Je potřeba více vysvětlovat, co jsou nařízení a směrnice a jaký dopad na Česko budou mít. Důležité je, abychom je přesně formulovali a nestrašili lidi nesmysly,“ míní Bžoch.

„Musíme vybrat to podstatné, co se ztrácí mezi řádky v té takzvané bruselštině, a předat to ostatním lidem, kteří nemají čas se tím prokousávat,“ je přesvědčen Pirát Mikuláš Peksa. První setkání všech zhruba patnácti členů chce Pekarová svolat na příští týden. Témata prvních seminářů pro veřejnost by se prý mohla týkat třeba rozpočtu Unie, bezpečnosti či období, kdy pro Česko skončí možnost čerpání bruselských dotací. „Je potřeba, aby se stát i lidé dopředu připravili na to, kterých odvětví se to bude týkat,“ uzavřela Pekarová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měly více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěly někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

20:17 Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měly více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěly někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

CO NÁM DAL ROK 2018 Letošním rokem jsme překročili novinářské hranice. To si myslí mediální odborník…