Topolánek: Vám snad hrabe. Bém: Proč bych odstupoval

23.03.2012 7:39

Bývalý pražský primátor a současný poslanec Pavel Bém (ODS) absolutně odmítá, že by měl kvůli kauze odposlechů s vlivným lobbistou Romanem Janouškem složit poslanecký mandát. Děláte si srandu, ptal se doslova Bém novinářů. Zprávu přinášejí dnešní Lidové noviny (LN).

Topolánek: Vám snad hrabe. Bém: Proč bych odstupoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bém

Odposlechy uveřejněné v médiích ukazují, jakým způsobem řídil pražskou radnici exprimátor Pavel Bém. Záležitosti, jako výběr ředitele VZP či rozhodování valné hromady Pražského dopravního podniku, držel pod kontrolou za pomoci vlivného lobbisty Romana Janouška. Přesto poslanec Bém absolutně odmítá, že by se dopustil nějaké špatnosti a o tom, že by si nechal pozastavit poslanecký mandát, nechce ani slyšet.

Odposlechy jsou nelegální, zdůrazňuje Bém

„Jestli bych neměl do vysvětlení kauzy pozastavit mandát? Děláte si legraci? Do vysvětlení nelegálních odposlechů o zubním kartáčku a seznamu uchazečů o výběrové řízení na šéfa jedné z poboček VZP, o kterých jsem nikdy nemohl rozhodovat?“ Jestli by tohle měl být důvod k rezignaci, bylo by to s naší demokracií hodně špatné,“ reagoval na dotaz.

Jistou zdrženlivost si ukládá i premiér Petr Nečas (ODS), který chce s Bémem zapříst vážný rozhovor na téma zveřejněných odposlechů, ale kauzu nevnímá nijak fatálně, protože Bém již nezastává žádnou významnou politickou pozici, tedy mimo poslaneckého mandátu. Zajímavá je i reakce expremiéra Mirka Topolánka, který odposlechy získané BIS dostal jako tehdejší premiér na stůl. Topolánek však tvrdí, že informace neměl a opět novináře napadá.

„Co to je za hovadiny? Žádné soukromé informace jsem neměl. Hrabe vám?“ reagoval Topolánek na dotaz LN.

Bémovo a premiérovo stanovisko tak působí jako voda na mlýn levicové opozice, která prohlašuje, že ODS musela o praktikách panujících na pražské radnici vědět a volá občanské demokraty k vyvození odpovědnosti. „Odposlechy pouze potvrdily, co bylo v Praze veřejným tajemstvím léta,“ říká místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

10:52 Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Iv…