Topolánek se vyjádřil k dění na Ukrajině. Zase prý jde o plyn

13.05.2014 15:53

Nynější předseda Teplárenského sdružení ČR a někdejší premiér české vlády Mirek Topolánek si myslí, že jedním z motivů, které stojí za rusko-ukrajinským konfliktem, je snaha Putina prosadit vybudování plynovodu South Stream. Tím by se dodávky ruského plynu vyhnuly ukrajinskému území, přes které nyní proudí většina ruských dodávek do Evropy.

Topolánek se vyjádřil k dění na Ukrajině. Zase prý jde o plyn
Foto: Archiv Mirka Topolánka
Popisek: Expremiér Mirek Topolánek

Podle Topolánka je současné dění analogií energetické krize z roku 2009, kdy stejně jako dnes došlo k narušení dodávek ropy z Ruska přes Ukrajinu dále do Evropy. „Zatímco v roce 2009 jedním z hlavních cílů této krize bylo snížit odpor Švédů, Baltu a Poláků proti výstavbě Nord Streamu, který se potom vzápětí dostavěl, dá se předpokládat, že hlavním cílem této rusko-ukrajinské krize je prosazení výstavby South Streamu," podotkl Topolánek na setkání pořádaném Institutem pro veřejnou diskuzi. Plynovod South Stream by měl vést přes bulharské pobřeží do Itálie. Další větev plynovodu by měla vést rovněž přes Srbsko dále do Evropy – do Maďarska či Rakouska.

Cílem Ruska je rozšířit sféru svého vlivu – my děláme stále stejnou chybu

Energetická bezpečnost České republiky se podle expremiéra od roku 2009 nezměnila. Nebyli jsme schopni ji změnit k lepšímu. „Děláme stále stejné chyby,“ upozornil Topolánek podle serveru IHNED.cz.

Rusko si podle něho snaží z okolních zemí vytvořit ochrannou zónu. Podpora proruských aktivistů na východě a jihovýchodě Ukrajiny prý také není náhodná. Ve Slavjansku se podle něj totiž nacházejí velké zásoby břidličného plynu. „Rusko se bude chovat tak, jak potřebuje,“ konstatoval předseda Teplárenského sdružení s tím, že pozornost Putina by se mohla dále zaměřit také na Moldávii, Bělorusko nebo na konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…