Totálně zmanipulovaná a překroucená data. Šichtařová rozdrtila fake news o prospěšnosti eura

22.05.2020 11:36

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s celou řadu dalších ekonomů a podnikatelů tvrdí, že Česko trpí tím, že nemá euro. I v koronavirové krizi. Ekonomka Markéta Šichtařová to však vidí přesně obráceně. Koronavirová krize podle ní ukázala, jak skvělé je, že neplatíme eurem, nýbrž českou korunou.

Totálně zmanipulovaná a překroucená data. Šichtařová rozdrtila fake news o prospěšnosti eura
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Grafy, které ukazují, jak Slovensko s eurem prosperovalo, zatímco Česká republika si se svou korunou nevedla zdaleka tak skvěle, jsou podle Šichtařové často překroucené a manipulující.

Tak já vám, pěkně prosím, něco povím: Jest to naprosto profesionální, účelové a záměrné pokroucení dat. Podané natolik sugestivně a profesionálně, že dokáže zmást mnohého človíčka. Což je ostatně cílem. Takže teď zpátky do reality,“ napsala Šichtařová na blogu iDNES.cz.

Obratem zdůraznila, že Slovensko rostlo rychleji než Česko už před zavedením eura a to proto, že po rozdělení Československa mělo slabší ekonomku a startovalo z nižší pozice, takže růst HDP vypadal o to impozantněji.

„Zadruhé: Slovenský export nevzrostl kvůli euru, ale kvůli postavení několika automobilek. Díky nim vzrostla produkce aut na hlavu na Slovensku na nejvyšší úroveň na světě. O vzniku automobilek bylo přitom rozhodnuto ještě před zavedením eura. Automobilky nešly na Slovensko kvůli euru, ale kvůli tamní levné pracovní síle a vysoké nezaměstnanosti. Druhý 'argument‘ je chybný také,“ zdůraznila Šichtařová.

A pokud by si stále někdo myslel, že euro je tím správným motorem pro ekonomický růst, Šichtařová položila na stůl srovnání polské ekonomiky a ekonomiky slovenské. Polákům, kteří platí svým zlotým, rostla mezi lety 2009 až 2018 ekonomika o 3,5 procenta, zatímco Slovákům vzrostla o 2,3 procenta.

A posledním argumentem je pro Šichtařovou propad ekonomik v časech koronavirové krize. Ta podle ní zpolitizovanou debatu o přijetí eura skutečně rozsekla.

„Česká korunová ekonomika v prvním kvartále meziročně poklesla o 2,2 %. Ta slovenská eurová poklesla o 3,9 %. Český korunový průmysl v březnu reálně meziročně poklesl 'jen' o 10,8 %. Slovenský eurový průmysl ve stejném období propadnul o 19,6 %. Důvod? Ony slavné automobilky. Ano, ty automobilky, kvůli kterým Slovensko v grafu tak bravurně vyváželo, a které neměly nic společného s eurem. Česká korunová nezaměstnanost v dubnu vzrostla na 3,4 %. Slovenská eurová nezaměstnanost ve stejné době vzrostla na 6,57 %. A to 'nejlepší'. Slovensku s jeho eurem, které mělo být 'zárukou kvality', v průběhu koronaviru musela ratingová agentura snížit rating, tedy hodnocení 'kvality a spolehlivosti'. Česko s korunou – si rating drží. Zaplaťpámbu za českou korunu,“ zvolala nakonec Šichtařová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…