Totální Mirek Topolánek: Dalík byl můj nejlepší kamarád, je mi líto, co se mu stalo. A kdybych při tom policejním polopuči seděl ve Strakovce já...

11.11.2017 18:32

Luboš Xaver Veselý v sobotním Pressklubu na Frekvenci 1 přivítal prezidentského kandidáta Mirka Topolánka. Ten usedl do křesla pro hosta a pořádně se rozjel. Zavzpomínal také na svého bývalého nejlepšího kamaráda Marka Dalíka, ale ani zdaleka nezůstal jen u toho.

Totální Mirek Topolánek: Dalík byl můj nejlepší kamarád, je mi líto, co se mu stalo. A kdybych při tom policejním polopuči seděl ve Strakovce já...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý premiér Mirek Topolánek
reklama

Topolánek má za to, že je třeba respektovat výsledek voleb. Andrej Babiš měl být pověřen sestavením vlády. Ale měl se pokusit o sestavení vlády většinové, čímž by respektoval vůli voličů. To, že se pánové Miloš Zeman a Andrej Babiš (ANO) rozhodli toto zažité pravidlo nerespektovat, zvedlo Topolánka ze židle.

„Poslední kapkou bylo, když jsem zhlédl vystoupení dvou pánů z Lán, kdy to připomínalo takovou poloestrádu. Takhle se politici chovat nemají. Miloš Zeman a Andrej Babiš předvedli něco, co jsme ještě nezažili. Hýbali se, když ne na hraně Ústavy, tak dokonce v bílých místech té Ústavy. To, jak si tam notovali jako dva staří kámoši, tak to ukazuje buď na nějakou dohodu nebo na absolutní neúctu vůči tomu prvnímu zákonu země, kterým je Ústava,“ konstatoval Topolánek hned na úvod.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Když jsem přišel domů, tak jsem se radil se ženou, ale ona mi řekla: Já vím, že je to proti mně i proti Nickovi (synovi Nicolasovi), ale já si myslím, že je to správně,“ řekla prý Topolánkovi žena.

Pár slov přidal i na adresu ODS. „ODS se změnila. Petr Fiala ji vyvedl ze soutěsky smrti. On je vlastně druhým vítězem voleb, byť s velkým odstupem,“ ocenil Topolánek svého nástupce. To však nic nemění na tom, že se s některými lidmi v ODS nerozešel právě v nejlepším a trvá na tom, že je nestranickým kandidátem.   

„Pane Topolánku, zeptám se přímo, proč jste nepomohl Dalíkovi?“ položil další otázku Luboš Xaver Veselý. „Nijak, protože jsme mu nemohl pomoct,“ zdůraznil Topolánek. Má prý jisté pochybnosti o tom, „jak to celé bylo vedeno“, ale verdikt soudu respektuje. „Strašně je mi to celé líto. Pořád zůstane mým bývalým nejlepším kamarádem. Musím říct, že je to věc, která ve mně je a kterou těžko dokážu vyjádřit,“ přiznal host.

Nikoli poprvé však také prohlásil, že ho urážejí novinářské otázky, jestli by jako prezident dal milost Marku Dalíkovi. Prý by mu jí nedal.  

Došlo i na policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013. „Všichni říkají, kdyby tady byl Topol, tak by se to nestalo,“ konstatoval Luboš Xaver Veselý.

„Určitě bych tu situaci řešil jinak než Petr Nečas. Služba, která má hlídat ekonomické zájmy země a má hlídat, jestli je premiér v bezpečí, tak umístí prostorový odposlech v budově Úřadu vlády. To je něco, co by se ve Spojených státech stát nemohlo. Představa, že by si takhle policajti přišli do Bílého domu, tak to by ani neprošli bezpečnostními rámy,“ vyjádřil svůj názor Topolánek.   

„Kdyby všechno běželo normálně, tak měl přijít šéf BIS za panem premiérem a říct mu: Pane premiére, máme tady takový problém, je to tak a tak, tak to vyřešte, dám vám na to týden a pokud nebudete jednat, tak budeme muset postupovat jinak,“ konstatoval Topolánek.

Místo toho jsme tu prý viděli teatrální divadlo a řeči o tunách zlata. A dnes se stačí podívat, jak to všechno dopadá. Tím prý Topolánek nechce říct, že nikdo z aktérů kauzy nebude potrestán, ale tak jako tak má za to, že to, jak to bylo v roce 2013 provedeno, ukazuje na vládní „polopuč“, jak to Topolánek sám nazval.

Ve druhé polovině rozhovoru se ještě jednou vyjádřil ke své prezidentské kandidatuře.

„Mám takový nápad, zřídit fond na ochranu lidí Mirka Topolánka, protože mám pocit, že každý, kdo se se mnou rozhodne spolupracovat, tak je ihned pod tlakem. Ta kampaň proti mně je neuvěřitelná,“ konstatoval Topolánek. Je si prý vědom toho, že bude pod ostrým dohledem, ostřejším než kterýkoli jiný kandidát. „Já budu dělat všechno pro to, abychom neudělali žádnou chybu, ale pokud už k ní dojde, pokud nám dá třeba peníze někdo, kdo jinde dluží, tak my to budeme okamžitě vracet,“ přislíbil.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Uvítá prý  jakoukoli podporu, i kdyby čítala třeba padesát korun. Vše přes transparentní účet.

Stranou pozornosti nezůstala ani proběhlá prezidentská debata na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. „Já mám pocit, promiňte, že to nebylo spravedlivé. A ptám se, jestli podle vás byla ta debata spravedlivá,“ tázal se Luboš Xaver Veselý.

„Já jsem se o té debatě dozvěděl den předem a vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu, ale myslím, že jsem tu situaci zvládl i navzdory tomu, že to byla debata připravená Respektem, který mě, nevím proč, nemá rád. Ale nelíbilo se mi, že různí kandidáti dostávali každý jinou otázku. Tam padla otázka – kam podle vás bude směřovat zahraniční politika země. A pak padla jiná otázka na mého protikandidáta Petra Hanniga, otázka podstatně ostřejší a on byl tlačen ke kontroverzní odpovědi. To se Topolánkovi nezdálo fér. Vyjádřil názor, že by měli všichni kandidáti odpovídat na stejné otázky.

„Dost na tom, že do těch debat nechodí prezident Miloš Zeman, který těmito debatami zcela očividně pohrdá,“ konstatoval také host.

Nakonec v pořadu došlo i na některé standardní politické otázky. Co si Topolánek myslí o EET? V obecné rovině má za to, že se daně platit musí, ale EET pokládá za přehnanou.

Ještě ostřejší byl vůči zákonu o zákazu kouření. Lidé, kteří chtěli jít do nekuřácké restaurace, měli tu možnost i dřív. Ti, kteří chtěli chodit do kuřáckých hospod, mohli. „Pak to budou kamery v bytech a skončíme s očipovanýma rukama a bude kontrolovatelný náš pohyb, i když to už jsme dnes díky mobilním telefonům,“ upozornil Topolánek.

Poslední otázka moderátora směřovala k uprchlické krizi. „Strašně složitá otázka. Podepsali jsme Ženevskou konvenci, takže my válečné uprchlíky přijímat musíme. My se ale bavíme spíše o nekontrolovatelné migraci. Pokud sem přijede někdo, kdo chce pracovat, tak já jako liberál říkám – pojď a pracuj,“ zdůraznil Topolánek. Ale lidi, kteří jen natahují ruku a chtějí přijímat dávky, tak takové bychom prý přijímat neměli. Topolánek si je však také vědom toho, že tyto dva typy příchozích nelze rozlišit.   

„Já jsem nedávno na debatě na Právnické fakultě nastolil téma, jestli bychom politický islám, který zahrnuje i právo šaría, ... neměli postavit na roveň nacismu,“ uvedl nakonec Topolánek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…