Toto ať na Hradě raději nečtou. Nahlédli jsme do novin, které si pochutnávají na tom, kterak výhodně koupil Zemanův Mynář vilu a kdo prý byl u toho

6. 1. 2015 8:06

Veškerý úterní tisk se věnuje tématu vily, kterou hradní kancléř Vratislav Mynář zakoupil v Praze. Měla být dárkem pro jeho přítelkyni a nastávající matku jeho dítěte Alexandru Noskovou, jinak redaktorku České televize.

Toto ať na Hradě raději nečtou. Nahlédli jsme do novin, které si pochutnávají na tom, kterak výhodně koupil Zemanův Mynář vilu a kdo prý byl u toho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vratislav Mynář

Anketa

Vadí vám výroky Tomia Okamury na adresu muslimů?

6%
94%
hlasovalo: 11715 lidí

Lidové noviny na věci zaujala především cena zakoupené nemovitosti. Vilu v atraktivní lokalitě pražských Strašnic totiž Mynář koupil za 5,5 milionu korun. Stejný dům ale ještě v roce 2005 stál 8,5 milionu, a nad cenou podzvihávají obočí i experti na reality.

Dvoupatrový dům s šestisetmetrovou parcelou navíc Mynář kupoval za účasti velmi zajímavých osob. Dům mu prodával Vít Široký, advokát Romana Janouška, podnikatele s kontakty na veřejnou sféru, který si aktuálně odpykává ve vězení trest za autonehodu v opilosti. Na transakci se podílel i podnikatel Radek Luňák, spojený s dalším pochybným pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou.

Luňák dům podle Lidových novin v roce 2005 odkoupil od hlavního města Prahy právě za uvedených 8,5 milionu. Později jej formálně převedl do majetku jedné ze svých firem a prodal jej až v roce 2013. Kupujícím byl právě Vít Široký, význačný pražský advokát. Cena podle smlouvy činila 5,1 milionu, Luňák tedy v domě utopil tři a půl milionu. Prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný pro LN uvedl, že takový propad ceny lze vysvětlit leda tím, že by se stavba prakticky rozpadla, nebo na ni byl vydán demoliční výměr.

Podle Mynáře se situace zmíněnému případu velmi blíží. „Objekt je v dezolátním stavu, a pokud se zachrání obvodové zdivo, budeme rádi. Vevnitř není použitelné nic a možná bude zapotřebí i nějaká injektáž, aby se stavba vůbec zachovala,“ vysvětloval pro Deník.cz.

MF DNES šla v historickém pátrání ještě dál a zjistila, že vila se do rukou státu a posléze Prahy dostala tak, že ji po válce stát zkonfiskoval. Původně byla psána na židovku Annu Andraschkovou, která nepřežila holocaust. Podle historika architektury Zdeňka Lukeše se z podoby domu zdá, že jej nejspíš i navrhoval nějaký židovský architekt.

Později dům sloužil jako zdravotní středisko a následně jako dům mládeže. V devadesátých letech jej jako své sídlo uváděly tři firmy. Podle všeho byl dům již tehdy ve zbědovaném stavu. Na druhou stranu podle MF DNES jen samotný rozlehlý pozemek má podle cen v místě obvyklých vyšší cenu, než Mynář zaplatil za pozemek i se stavbou dohromady.

Mynář sice podle MF DNES na transakci možná vydělal, ale na druhou stranu jej může zásadně poškodit v jeho již několikaleté snaze o získání bezpečnostní prověrky, bez které nemůže nadále vykonávat úřad kancléře. Výrazně neobvyklá cena, která může vyvolávat spekulace o záměrném krácení daně z převodu nemovitosti, může podle bezpečnostního experta Ándora Šándora pro NBÚ být důvodem, proč prověrku neudělit.

Deník Blesk, který objevením Mynářova „dárku“ přítelkyni celou kauzu rozpoutal, k tomu dodává, že zmíněných pět a půl milionu je dnes cenou lepšího pražského bytu. Vily ve Strašnicích se prý prodávají v průměru o 12 milionů výš, tedy za více než trojnásobek.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

10:55 Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

Jako „pokus o pražský majdan“ nazval někdejší prezident Václav Klaus demonstrace na Václavském náměs…