Toto je velmi významné: Pomalý rozklad EU, veliká bolest a konec eura, popisuje vlivný publicista Ash, co nás zřejmě čeká

09.03.2015 10:53

Britský historik a publicista Timothy Garton Ash vyjadřuje ve svém komentáři publikovaném v britském deníku Guardian značnou skepsi nad budoucností eurozóny. Proces jejího rozpadu prý bude sice pomalý, ale o to bolestivější. 

Toto je velmi významné: Pomalý rozklad EU, veliká bolest a konec eura, popisuje vlivný publicista Ash, co nás zřejmě čeká
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Anketa

Jste pro znovuzavedení prezenční vojenské služby?

61%
39%
hlasovalo: 8777 lidí

Ash souhlasí s tvrzením německé kancléřky Angely Merkelové, podle které se může Evropská unie rozpadnout tehdy, pokud selže euro. „Společná evropská měna se skutečně pomalu propadá. Eurozóna se možná v nejbližší době nerozpadne, ale v dalších letech to není zcela vyloučené,“ míní Ash a přirovnává budoucí fungování EU ke špatně vyrobenému kazašskému traktoru, protože bude charakteristické nízkým ekonomickým růstem a vysokou nezaměstnaností. Za největší výzvu však považuje pnutí mezi dlužníky a věřiteli, tedy mezi jihoevropskými státy a prosperujícím severem.

Klíčovou otázkou dle Ashe zůstávají úsporná opatření a strukturální reformy. „Němečtí politici v čele s Angelou Merkelovou tvrdí, že to je jediný způsob, jak se zachránit. S tím ovšem souvisí hned tří zásadní problémy. Tím prvním je skutečnost, že teoreticky dobrý lék nemusí účinkovat, pokud se podává v příliš velkých dávkách oslabenému pacientovi. Za druhé, Řekové, Italové a Francouzi nejsou Němci. Jejich ekonomiky sice potřebují strukturální reformy, ale společnosti v těchto zemích reagují odlišně. A konečně za třetí, pokud se z eurozóny stalo jedno velké Německo, jehož ekonomika je orientována na export, kdo se stane spotřebitelem? Část poptávky musí přijít z eurozóny. Kdyby se všechny státy chovaly jako Německo, potom by se muselo změnit samotné Německo. Obávám se ovšem, že na to nejsou Němci připraveni,“ soudí Ash.

celý text v angličtině je ZDE

„Paradoxně působí problémy evropské integraci jednotlivé národní demokracie. Toho si jsou vědomi i v Bruselu, ale nemohou s tím nic dělat. Síla Evropské unie totiž spočívá především v demokraticky zvolených vládách členských států. Dovolte mi se v tomto bodě vyjádřit jasně a bez vytáček. Když si budu muset vybírat mezi demokracií a paternalistickým systémem euro-leninské verze evropské integrace, vždy budu jednoznačně volit demokracii. Jak správně poznamenal finský viceprezident Jyrki Katainen, nebylo by správné měnit politiku v závislosti na tom, kdo zrovna vyhraje volby ve státech EU. Řekl to zatraceně dobře. Tomu se říká demokracie, což je největší politický vynález Evropy. Potíž je bohužel v tom, že strukturální problémy eurozóny vyžadují nadnárodní evropskou solidaritu, která mezi různými národy EU neexistuje,“ míní Ash.

Ash uvádí, že právě proto budou rozpory mezi národními politikami a jednotnou politikou EU i nadále pokračovat. V důsledku toho se prý bude Evropa rozpadat a tento proces bude pomalý a trýznivý. „Přesto jsou i v zemích nejvíce postižených krizí rozhodnuti zůstat součástí Evropy. Syriza prokázala pozoruhodnou ochotu ke kompromisu a španělská Podemos na tom asi bude podobně. I přes osekání nejviditelnějších atributů sociálního státu mají tyto země bezpečnou záchrannou síť pro ty nejvážněji ohrožené skupiny obyvatelstva. Nezaměstnaní mladí lidé mohou žít u svých rodičů a někteří ostatní jsou jimi zase finančně podporováni v případě odchodu z domu. Říká se tomu „mámotáto“ banka,“ poznamenává Ash s nadsázkou.

„Dalším bezpečnostním opatřením je skutečnost, že mladý Španěl se dvěma vysokoškolskými tituly může v nejhorším díky pracovní mobilitě zaručené EU alespoň odjet pracovat jako číšník do Londýna či Berlína. Byť tato možnost je kritizována antievropskými partajemi typu britské UKIP a německé Alternative für Deutschland, které skrze pro svůj euroskepticismus zneužívají obavy z přistěhovalectví. Postupně budou tyto kulturní a materiální rezervy vyčerpány. Takže, co dál? Zatím stále záleží na nás. Ještě tento neblahý trend můžeme zvrátit. Může současná Evropa zrozená na přelomu osmdesátých a devadesátých let vytvářet politickou představivost, kterou naše současná politika není schopná realizovat?“ uzavírá Ash.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta

13:11 Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta

Hosty nedělní Partie FTV Prima byli místopředseda ČSSD Roman Onderka a předseda opoziční ODS Petr Fi…