Toto může čekat neočkované v EU. Kdo měl covid, bude muset jít? Novinářka promluvila

28.10.2021 15:58

Evropská unie a státy v ní porušují vládu práva, říká Vladimíra Bošková, novinářka v oblasti zdravotnictví. I tolerantní demokracie je prý ta tam, když se pěstuje státem podporovaná nenávist k neočkovaným. Data přitom mluví proti tomu, co státy prosazují, tedy očkování těch, kdo nemoc již prodělali. Uvažuje, že státy chtějí uzdravené naočkovat, protože se tím sníží procento očkovaných, kteří covidem onemocní i tak. „Politici, kteří skutečně sledují zdraví veřejnosti, by si z tohoto úhlu pohledu měli těch uzdravených z covidu-19 vážit, nikoli je šikanovat, protože právě ti uzdravení mohou vykrýt svou spolehlivější imunitou nedostatky vakcín,“ říká novinářka, za kterou se zaručil dr. Hnízdil ze Zdravého fóra.

Toto může čekat neočkované v EU. Kdo měl covid, bude muset jít? Novinářka promluvila
Foto: Daniela Černá
Popisek: Před odběrovým centrem

Anketa

Litujete rozpadu Československa? (Ptáme se od 28. října 2021)

74%
21%
hlasovalo: 27790 lidí
Mezi ty, kteří se staví za to, aby se ti, kdo nemoc prodělali, nemuseli očkovat, patří i Vladimíra Bošková, bývalá redaktorka Zdravotnických novin. Za prosazovaný postup kritizovala například Evropskou unii: „EU až do nedávna tvrdila, že si zakládá na vládě práva, ale zejména letos, od začátku plošného očkování, začala vládu práva ještě více popírat. Prakticky se v členských zemích (až na malé světlé výjimky) ruší mezinárodní úmluvy (Evropská úmluva o lidských právech, bioetická konvence), ústavy jednotlivých zemí a jejich celkový právní rámec,“ říká s tím, že EU porušuje tolerantní demokracii, na které si tak zakládá, protože státy pěstují nenávist k neočkovaným.

Dle Boškové to je i narušením nezávislosti vědy a rozhodnutí některých politiků jde pak zcela mimo vědu. „Přitom se v řadě zemí ukazuje, že vakcíny proti covidu-19, vedle násobně vyšší míry nežádoucích závažných účinků oproti jiným druhům očkování, proti novým variantám viru selhávají: Jsou méně účinné, než se předpokládalo, patrně mají i kratší dobu ochrany. Stále vyšší počet očkovaných se infikuje a přenáší virus,“ připomíná novinářka.

Což dokazuje na tom, že podle americké CDC mají roušky nosit i očkovaní a podobné doporučení dává i německý institut R. Kocha. Že virus není vakcínou vymýtitelný, už informovali také britští odborníci, a podle nich by se tak měla upravit i strategie očkování. Stejného názoru, že virus nelze očkováním vymýtit, jsou také vědci v Dánsku, a proto se Dánsko už vzdalo restrikcí.

„Skandinávie, německé úřady aj. přiznaly, že v současné době virus nezpůsobuje významnější růst hospitalizací ani úmrtí. Z tohoto úhlu pohledu není další omezování základních práv občanů z hlediska mezinárodních úmluv i ústav jednotlivých zemí nepřiměřené a z hlediska medicínského nezbytné,“ tvrdí Bošková. Nepřekvapuje ji, že k porušování práva dochází v Itálii, v té to prý není neobvyklé, ale je překvapena, že tzv. covid pas se používá ve Švýcarsku, kde byla vědecky zjištěna vysoká míra protilátek.

Dle Boškové je nevědecký i požadavek politiků, aby se uzdravení nechali očkovat. „Výzkumy trvající déle než 1,5 roku ve Švýcarsku, Rakousku, Německu, USA aj. prokázaly, že u většiny uzdravených trvá přirozená (buněčná) imunita 12–16 měsíců,“ namítá. Proč by se tedy měli uzdravení očkovat? „Jedním z vysvětlení by mohl být fakt, že tímto způsobem by se ti uzdravení promíchali s těmi očkovanými, takže by ve statistikách už tolik nefigurovala skutečnost, že roste počet infikovaných očkovaných,“ spekuluje novinářka a dodává, že růst počtu nakažených po vakcinaci potvrzují německé úřady, švédský zdravotní úřad, dánské úřady, Izrael i jiní.

„Politici, kteří skutečně sledují zdraví veřejnosti (bez postranních soukromých zájmů), by si z tohoto úhlu pohledu měli těch uzdravených z covidu-19 vážit, nikoli je šikanovat, protože právě ti uzdravení mohou vykrýt svou spolehlivější imunitou nedostatky vakcín,“ říká.

Novinářka poukazuje i na něco jiného. Emily Osterová, americká ekonomka z Brownovy univerzity již v březnu tohoto roku napsala, že děti jsou před covidem přirozeně chráněné. „Ve výsledku můžete k vašemu neočkovanému dítěti přistupovat stejně jako k očkovanému prarodiči,“ řekla a argumentovala proti tomu, aby děti byly dále izolovány.

Podle článku New York Times ovšem Osterová své tvrzení ještě tzv. podstřelila. Neočkované dítě je ještě méně nebezpečné, než očkovaný senior. Data ze Seattlu a okolí totiž ukazují, že děti mají mnohem menší míru hospitalizací než očkovaní senioři, 0,14 vůči 0,41 na 100 tisíc lidí. Podobně hovoří data z Anglie, kde jsou děti a teenageři hospitalizováni minimálně, rozhodně oproti očkovaných seniorům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

12:20 Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

„Dítě Evropy“, poslankyně Eva Decroix (ODS) opět označila účastníky protivládních demonstrací za „ru…