Toto opravdu zaznělo v USA: Blázni na Západě ničí Evropu islámem. Češi jsou moudřejší a brání se tyranii Bruselu

22.06.2017 10:35

Britský autor Douglas Murray právě v těchto dnech vydal svoji knihu The Strange Death Of Europe: Immigration, Identity, Islam, která má potenciál stát se světovým bestsellerem. Autor mj. tvrdí, že Evropa bude ještě za života současníků v podstatě islamizována, a obviňuje elity z „dobrovolného páchání sebevraždy“.

Toto opravdu zaznělo v USA: Blázni na Západě ničí Evropu islámem. Češi jsou moudřejší a brání se tyranii Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlitební koberce
reklama

Murray výběrem tématu navazuje na italskou novinářku Orianu Fallaci a její knihu Hněv a pýcha či francouzského spisovatele Michella Houellebecqa a jeho Podvolení. Fallaci jako jedna z prvních po teroristickém útoku z 11. září 2001 nastínila možnou budoucnost Západu, pokud se nebude bránit islámské ofenzivě. Mezi první průkopníky, kteří se obávali důsledků příliš liberální migrační politiky, však patří britský konzervativní politik Enoch Powell.

Jeho projev ze 20. dubna 1968 s názvem „Řeč o proudech krve“ je dodnes považován za legendární. Byť samotný Powell byl vzhledem ke značně kritickému tónu na adresu migrace vyloučen ze stínové vlády tehdejšího šéfa konzervativců Edwarda Heatha. Sedmatřicetiletému autorovi knihy The Strange Death Of Europe: Immigration, Identity, Islam zatím žádné vylučování nehrozí. Je ale zcela jisté, že se ocitne na pomyslném „indexu“ všech liberálů.

Hned v úvodní větě své knihy Murray konstatuje, že Evropa páchá svoji sebevraždu. Hlavním důvodem je podle něho masová migrace a fakt, že Evropané ztratili víru ve své tradice. „Evropané se cítí provinile za svoji minulost. Někteří si zcela vážně myslí, že by jejich kultura mohla být nahrazena jinou. Jsou to blázni,“ konstatuje Murray a předvídá, že ještě za života současníků již nebude Evropa kontinentem, jaký jsme doposud znali.

Ačkoli v titulku knihy se objevuje slovo islám, Murray se spíše zabývá reakcí Evropy na něj. Autor si také všímá rozdílného přístupu obyvatel západoevropských zemí v kontrastu s postoji Poláků, Čechů, Maďarů či Slováků. „Východoevropané si, s nadsázkou řečeno, uchovali tragický smysl pro život, který lidé na Západě ztratili. Právě oni si uvědomují, že Bruselem vynucované otevření hranic migrantům je jen další tyranií. Po té komunistické, kterou zažívali čtyřicet let.“

Murray byl tento týden také hostem v hojně sledovaném rozhlasovém pořadu z americké Philadelphie na Talk Radio 1210 WPHT, o kterém referuje i lokální pobočka přední celoamerické mediální korporace CBS. „Často se tvrdí, že když někdo dorazí do Evropy či Ameriky, stává se automaticky Američanem a Evropanem. To ale přece není pravda. Evropanem se nikdo nestane tím, že tam prostě přijde. Ti lidé nechápou odluku státu od náboženství, dívají se jinak na ženy. Mají zcela odlišný pohled na menšiny, včetně menšin sexuálních a náboženských. Tohle Angela Merkelová a spol. vůbec nechápou.“

Podle Murrayho však většina obyvatel Evropy problematiku na rozdíl od politiků chápe velmi dobře. „Panuje velký rozdíl mezi tím, co říkají politici a co si myslí veřejnost. Když chtěl Donald Trump zakázat dočasně vstup muslimům do USA, politici a novináři spustili strašný povyk. Přitom podle průzkumů si přálo osm z deseti Evropanů, aby muslimové nepřicházeli do jejich zemí. My všichni tyto problémy vidíme. Bohužel politici stále tvrdí, že je vše v pořádku,“ konstatoval britský kritik islámu a liberální přistěhovalecké politiky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka Fischerovi a dalším. Takhle se to nedělá, řekl jejich kolega. Učinil krok

16:36 Facka Fischerovi a dalším. Takhle se to nedělá, řekl jejich kolega. Učinil krok

Po jednání senátní komise pro Ústavu České republiky prohlásil její předseda Zdeněk Hraba (STAN), že…