Marhoul v minulých letech s divadlem Sklep zavítal i do Afghánistánu a hrál tam s kolegy pro české vojáky.
„Já jsem se v tom dost angažoval, stal se ze mě občanský aktivista. Byl jsem osloven tou organizací Vlčí máky, která se do toho nějakým způsobem dostala a snažila se ty lidi dostat ven. Pro mě to bylo i osobní, protože já jsem některé z těch tlumočníků znal osobně,“ zdůraznil v rozhovoru pro Reflex.cz s tím, že ho velmi iritovala představa, že by se těmto lidem nebo jejich rodinám mohlo něco stát. Je proto rád, že všichni, které znal, jsou teď v České republice.
Základní problém Afghánistánu jako státu leží podle něj v tom, že vlastně nikdy neexistoval. Na jeho území vedle sebe žijí 4 dominantní národnosti - Hazárové, Uzbekové, Tadžici a především Paštůnové, a pak asi 15 dalších menšin. „A tyhlety 4 národy, ty si vlastně nemají vůbec co říct, po pravdě řečeno. Každý z nich má úplně jinou kulturu a úplně jiný způsob myšlení. A ta afghánská armáda, o které se předpokládalo, že bude bránit Afghánistán, tak když to hodně zjednoduším, tak opravdu věřte tomu, že Tádžik opravdu nemá jakoukoliv potřebu a nechápe smysl toho, proč by měl bojovat někde na paštůnském území za Paštůny,“ vysvětloval Marhoul.
- Celý rozhovor naleznete zde
Hazárové budou podle Marhoula vždy bojovat za Hazáry, Tádžici za Tádžiky a tak dále, ale nevidí důvod proč bojovat za Afghánistán jako celek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.