Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?Anketa
Aktuálně.cz má samozřejmě právo se mýlit, ale „řízené pomluvy a řízená propaganda“, navíc založená na Evropských hodnotách, je podle Turka už moc. „Já nechápu, jak to někdo může brát vážně a jak to nějaké médium v roce 2023, po tom, co se všechno o tom ví, se o to může opírat,“ míní. A dodal, že už je skoro čest, když se tato a podobné organizace snaží na někoho vyhrabat špínu.
U článku si Turek i Gabriela Sedláčková všímali kompozice, tedy namíchání bývalého prezidenta Václava Klause, bývalého premiéra Andreje Babiše a senátorky Hamplové s existencemi typu Jana Peterková nebo Tomáš Čermák či Pavel Zítko. Turek poznamenal, že někteří lidé z tohoto seznamu mu jsou krajně nesympatičtí, ale ještě více mu vadí vytváření podobných seznamů těch, kdo jsou „škaredí, protisystémoví a proti tomu, co je v dnešní době správné“.
„Ti novináři, nebo tedy novináři se to nazvat nedá, se chovají jako dobytek, normalizační, no ani ne normalizační, spíš jako v padesátých letech,“ přirovnával Turek. Dodal, že Čermák byl odsouzen za vyhrožování, ale obecně je hlavní hřích lidí na seznamu to, že mají opačný názor než redaktoři Aktuálně.cz. „Lidé, kteří dělají seznamy lidí, to je z mého pohledu nechutný,“ dodal ještě. Podle něho se za takový článek dotyční jednou omluví. „Až jim dojde, jak se chovají,“ poznamenal.
Kromě toho našel i ideologickou rozepři, když za dezinformátora je označován Václav Klaus za to, že během covidu odmítal nosit roušku, a zároveň i Andrej Babiš, který nakupoval vakcíny a prosazoval proticovidová opatření.
Diví se, kde vzali „pornoherec“ Janda a případně Bohumil Kartous sebevědomí se pasovat do role Boha, který bude soudit a nálepkovat.
Osobě Jakuba Jandy se pořad věnoval dál. Například tomu, že suverénně nejvíce peněz na svůj provoz dostaly Evropské hodnoty v roce 2021 od amerického ministerstva zahraničních věcí, tedy 6,5 milionu korun. Následovalo české Ministerstvo zahraničních věcí, od kterého přišlo přibližně 3,4 milionu korun a následovala Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář s 2,6 milionu. „Prostě dostává peníze na propagandu,“ usuzoval Turek. Dodal, že podobné neziskovky se pasovaly do role politického arbitra. „A nikým nevolení mají velkou politickou moc,“ pravil s tím, že když hrozí, že by ve volbách zvítězil někdo, kdo se jim nezamlouvá, tak na něho budou házet špínu. K čemuž se „lidsky slizkej materiál“ jako Janda prý hodí.
Podle Turka dojede Evropská unie právě na dotace a neziskovky. „Lidi toho maj dost. Tyhle věci jsou viditelný, jednoduše odkrytelný,“ míní s tím, že na Jandovi je vidět, že tyto věci dělá pro peníze.
ParlamentníListy.cz mají uvedený životopis k dispozici. V něm se zájemce dozví například, že Janda je znamením zvěrokruhu střelec, povahou sangvinik a vyniká „proaktivní kreativitou“, „neotřelým profilem“ a „sebereflexivním jednáním“. Dále, že dobrovolničil pro OSN se zaměřením na Afriku, konkrétně pro organizace ve Ghaně a Ugandě. Také dělal pomocnou vědeckou sílu pro politologa Oskara Krejčího.
Ukázka ze životopisu Jakuba Jandy
Již tehdy byl angažován v Evropských hodnotách, ještě pod ředitelem Radkem Hokovským, a také u Amnesty International jako spolutvůrce webu lidskaprava.cz. Kromě toho byl i redaktorem v Konzervativních listech a chlubil se tím, že vedl rozhovory např. s arcibiskupem Dominikem Dukou, premiérem Nečasem a filozofem Janem Sokolem. A kromě toho krátce působil i v Respekt institutu v rámci projektu Korupce po Česku. Působil též v Adventistické agentuře pro pomoc a rozvoj jako dobrovolník a překladatel. Co se týče sportu, Janda se zajímal o baseball.
Když se hlásil do KPR, uměl velice dobře anglicky a v němčině byl „středně pokročilý“. Měl „zkušenost s dlouhodobým pobytem v zahraničí“ a byl „zvyklý žít a pracovat v mezinárodním a multikulturním společenství“. Považoval se za trénovaného řečníka, týmového hráče a zkušeného, pokud jde o práci s dětmi. Je také vítěz celonárodní soutěže – nejlepší esej o rozvoji multikulturalismu v ČR.
Zajímavé je, že Janda zaslal svou nabídku na nehonorovanou stáž Ladislavu Jaklovi (tehdy tajemníkovi Václava Klause – pozn. red.) bez toho, že by se někde nějaká stáž inzerovala. Janda se v e-mailu představil jako student diplomacie a dopředu avizoval, že ví, že nabízet se na stáž je neobvyklé. Hned na úvod prohlašoval, že má „politologický rozhled“, dlouhodobě pracuje v oblasti PR a jeho organizační dovednosti byly otestovány v rámci koordinace Velkonoční sbírky pro organizaci ADRA.
„Vím, že nemáte oficiálně vypsané stáže, ani nevypisujete výběrové řízení na stálého zaměstnance. Věřím však, že můj neotřelý profil a kreativní proaktivita by vás mohla přesvědčit, abyste mi dal šanci na osobním pohovoru. Mým cílem by byla možnost externě spolupracovat s Vaší kanceláří, tedy dělat asistenta/pomocnou ruku a získat cenné zkušenosti, zatímco bych byl přínosem,“ napsal Janda a těšil se na spolupráci.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: kas