Třeste se strachy před Putinem, říká významný muž z Ruska

01.10.2014 7:42

Zatímco celý svět s obavami sleduje postup Islámského státu v Sýrii a Iráku, někdejší mistr světa v šachu a současný ruský opoziční politik Garri Kasparov varuje, že bychom se měli třást strachy před jediným mužem – ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten podle něj hraje poker, zatímco všichni ostatní sedí nad partičkou šachů.

Třeste se strachy před Putinem, říká významný muž z Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šachy
reklama

Důvodem, proč by měl Vladimir Putin způsobovat světu nespavost, je podle Gasparova netečnost Evropy vůči akcím ruského prezidenta a pozdní reakce amerického prezidenta Baracka Obamy na Putinovu agresi vůči Ukrajině vedenou ideologií „moc znamená právo“. Podobné události přitom podle něj vedly k vypuknutí druhé světové války.

V rozhovoru pro Yahoo News, jehož český překlad publikovaly Britské listy, dále uvedl, že by Západ měl zachovat ekonomické sankce proti Rusku alespoň do března 2015. Šachový velmistr je totiž přesvědčen, že v určitém bodě zasáhnou nejenom ruskou ekonomiku, ale také vnitřní okruh Putinových spolupracovníků.  

Putin si prý toto nebezpečí uvědomuje, a tak Kasparov očekává, že bude vyhrožovat přerušením dodávek zemního plynu do Evropy, postsovětských států a bývalých satelitních států, čímž si bude chtít vynutit uvolnění sankcí. V mezičase podle něj ruský prezident tvrdí svým spolupracovníkům, že Západ nakonec uhne a bude kapitulovat. „Hraje poker, zatímco všichni ostatní hrají šachy,“ konstatuje Gasparov.

Tvrdý kritik Vladimira Putina a jeho neúspěšný vyzyvatel v boji o prezidentské křeslo z roku 2008 se otázce ohledně usilování o veřejnou funkci vyhnul. „Měli bychom zapomenout na to, že v Rusku dojde ke střídání u moci prostřednictvím volebního procesu. Obávám se, že to nebude příliš zákonný proces a může eventuálně skončit kolapsem státu," uvedl Kasparov s tím, že pod Vladimirem Putinem nečeká jeho zemi do budoucna nic pěkného. On sám se již prý připravuje na tuhou zimu.

Rozhovor v češtině k přečtení ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…