Trestní oznámení kvůli tunelu Blanka podal exprimátor Bém

28. 2. 2014 6:40

Dnešní Právo informuje o tom, že jedno ze dvou trestních oznámení, na jejichž základě se protikorupční jednotka zabývá zastavením prací na tunelu Blanka, podal někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS). Právě za jeho šéfování na pražském magistrátu se s budováním komplexu v roce 2007 začalo.

Trestní oznámení kvůli tunelu Blanka podal exprimátor Bém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-primátor Pavel Bém
reklama

Bém Právu podání trestního oznámení potvrdil. Zastavením výstavby tunelu Blanka podle něho došlo k „fatálnímu selhání vedení města a k nezpochybnitelnému poškození života Pražanů“.

Pavel Bém je přesvědčen, že tím vznikla škoda, kterou lze vyčíslit. Kvůli zpoždění výstavby „liknavostí, diletantismem a neprofesionalitou radních“ mělo jít o škodu v řádech stovek milionů, další stovky milionů prý přičítá zabednění stavby.

„To už je škoda gigantického rozsahu a za ni musí nést vedení Prahy nikoliv pouze politickou, ale také trestní odpovědnost,“ napsal Bém Právu v SMS.

Mezi Bémem a jeho nástupci ve vedení Prahy se vede spor o to, kdo vlastně může za prodražování stavby tunelu a neustálé prodlužování termínu jeho dokončení. Původně měl být totiž tunel hotov v roce 2011.

Nynější pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) o tom, že trestní oznámení podal Bém, nevěděl. Béma označil za architekta „většiny předražených a pochybných zakázek jako Blanka nebo Opencard“. „Podnikáme kroky k nápravě všeho toho bémovského bince a k co nejrychlejšímu otevření Blanky,“ sdělil Hudeček Právu, a to rovněž prostřednictvím SMS.

Politická rozhodnutí se nemají měřit optikou policie

Bémův kolega, šéf pražské ODS Filip Humplík, se vyjádřil v tom smyslu, že by se rozhodnutí o zastavení stavby nemělo kriminalizovat, byť s ním nesouhlasí. Ani on prý nevěděl o tom, že trestní oznámení podal Bém.

„Pro mě se tím nic nemění. Já si myslím, že to jsou věci, které do politiky nepatří, ať už se to týká jakékoli strany. Politická rozhodnutí, která se potom měří optikou policie, to je opravdu konec parlamentní demokracie,“ řekl.

O celou kauzu se zajímají hned dva policejní útvary

Metrostav přestal na tunelu pracovat začátkem loňského prosince kvůli tomu, že mu magistrát dlužil více než dvě miliardy korun. Praha také jako investor neschválila další postup prací.

Město se hájí tvrzením, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné a faktury tak nemohly být proplaceny zákonnou cestou. Momentálně Metrostav Prahu žaluje o 2,7 miliardy za nezaplacené faktury. O celou kauzu se zajímají hned dva policejní útvary. Vedení města tvrdí, že podle Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality mohl být zákon porušen tím, že se práce na tunelu zastavila, podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zase tím, že se ve stavbě pokračovalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…