Třináct tisíc za práci po nocích a víkendech, zastaralé stroje, majitelé hledající výmluvy. Hledá se recept proti nízkým mzdám

24.03.2017 11:37 | Zprávy

REPORTÁŽ „Jedním z hlavních důvodů dnešní ‚politiky levné práce‘ je špatná privatizace v devadesátých letech. V řadě případů jsme opravdu montovnou a zisky z prodeje finálních výrobků se sklízí v zahraničí,“ burcuje veřejnost místopředsedkyně Českomoravské komory odborových svazů Radka Sokolová. Naopak předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda jí oponuje: „V první řadě si musíme definovat, co to je vlastně nízká mzda. Poté si je třeba uvědomit, že nelze srovnávat platy v Německu a v Česku, neboť tady existuje jiný spotřební koš. A také můžeme srovnávat například mzdy v Bulharsku nebo v Rumunsku, a to pak na tom budeme určitě ‚výborně‘.“

Třináct tisíc za práci po nocích a víkendech, zastaralé stroje, majitelé hledající výmluvy. Hledá se recept proti nízkým mzdám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Poměrně ostré diskuze se nyní začínají množit mezi zástupci českých odborářů a zaměstnavateli. Celospolečenským fenoménem se totiž stávají v naší republice nízké mzdy. Na tento problém začali už dokonce ve větší míře poukazovat i politikové z různých stran. Nejen, že český zaměstnanec, podle oficiálních statistik, pracuje za několikanásobně nižší mzdu než jeho západoevropský kolega, ale už nás v tom ohledu začínají předhánět na Slovensku i v Polsku. Názory na příčiny tohoto stavu se však diametrálně liší od odborářů a funkcionářů z různých podnikatelských svazů.

Například místopředsedkyně Českomoravské komory odborových svazů Radka Sokolová nám k tomu řekla: „Jedním z hlavních důvodů dnešní ‚politiky levné práce‘ je špatná privatizace v devadesátých letech. V řadě případů jsme opravdu subdodavatelskou montovnou a ovoce v podobě zisků z prodeje finálních výrobků se sklízí v zahraničí. Nicméně i managementy poboček zahraničních společností, přestože jsou subdodavateli, platí ve svých mateřských zemích zcela rozdílné mzdy než v ČR a u nás díky tomuto rozdílu generují vysoký hospodářský výsledek. Nic nebrání tomu, aby významná část tohoto pozitivního výsledku skončila na účtech našich zaměstnanců. Pomůže to jejich rodinám a samozřejmě celé české ekonomice.“

Poněkud jiné stanovisko k celé záležitosti zastává předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda: „V první řadě si musíme definovat, co to je vlastně nízká mzda. Poté si je třeba uvědomit, že nelze srovnávat mzdu v Německu s tou českou, neboť tady existuje jiný spotřební koš, a toto srovnání není správné. A také můžeme srovnávat například platy v Bulharsku nebo v Rumunsku, a to na tom budeme určitě ‚výborně‘.  Pokud se týká cizích firem či jejich dcer je pravdou, že si mzdovou úroveň samozřejmě určují zahraniční matky, nakonec na to má vliv i kurz koruny. Její slabá úroveň je špatně, a já doufám, že se brzy zvýší. Určitě se však musí něco udělat s vysokou cenou práce, která vychází z nepřiměřeného zdanění. Podle mých informací jsme v evropských statistikách někde na konci stupnice se zdaněním práce, to je u nás opravdu neúměrně vysoké.“

Lidé si nejvíce stěžují na přetíženost a nízké mzdy

ParlamentníListy.cz si nyní zjišťovaly situaci v několika společenských oblastech a zjistily, že pracovní podmínky, zvláště co se týká finančního ohodnocení řady českých zaměstnanců, jsou mnohdy dost tristní. Kromě toho existují problémy s proplácením přesčasů či vybíráním náhradního volna například v některých hypermarketech (třeba v Albertu), ale dokonce i ve státních organizacích. Klasickým příkladem jsou české nemocnice. Na velkou přetíženost a skutečnost, že si nemohou vybrat volno, kdy by to potřebovaly, si dost stěžovaly zdravotní sestry, ale i lékaři. Vůbec ve zdravotnictví se stává nyní situace dost výbušnou, protože zde chybí dostatek lidí a hrozí nejen stávky, ale také pokles kvality péče o pacienty. To nám například potvrdil i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel nám k tomu ještě doplnil: „Není přece možné zachovávat stav, kdy 70 procent naší populace nedosáhne ani na průměrnou mzdu. Navíc ve zdravotnictví  to už dnes skutečně není jen o platech, nýbrž i o zavedení snesitelných pracovních podmínek. Jak lékaři, tak zdravotníci tráví v nemocnicích nezákonně neuvěřitelné množství času.“

Ještě horší platové ohodnocení mají však lidé, kteří jsou zaměstnáni v sociálních službách, a to zvláště ti, kteří vykonávají tu nejtěžší práci „v terénu“, takzvaní pracovníci přímé péče. U nich mzda ve výši 13–15 tisíc měsíčně není vůbec nic neobvyklého. To přiznává i jejich nejvyšší šéf – ministryně zdravotnictví Michaela Marksová, která pro ParlamentníListy.cz sdělila: „Bohužel odměňování pracovníků v sociálních službách, kteří odvádějí nesmírně náročnou práci, je dlouhodobě podhodnocené.“         

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…