Tripartita bude jednat o růstu minimální mzdy i o penězích z EU

18. 5. 2015 6:01

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes jednat o zvyšování minimální mzdy v příštím roce i v dalších letech. Odboráři požadují každoročně růst o 1000 korun. Zaměstnavatelé by ale od ledna přidali jen 500 korun. Podle propočtů ministerstva práce by se minimální mzda měla zvedat aspoň o 700 korun ročně, aby se přiblížila dvěma pětinám průměrné mzdy.

Tripartita bude jednat o růstu minimální mzdy i o penězích z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

K dosažení tohoto podílu se zavázala vláda v programovém prohlášení. Tripartita by se měla zabývat i čerpáním peněz z EU a konvergenčním programem.

Minimální mzda rostla naposledy letos v lednu o 700 korun na 9200 korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že zvýšení podporuje, dohodnout by se na něm měli ale nejdřív odboráři se zaměstnavateli. Pokud shodu nenajdou, rozhodne kabinet. Loni se odbory a podnikatelé dohodli na 500 korunách, vláda bez ohledu na jejich dohodu schválila přidání vyšší.

Strukturálních programů má ČR osm, Evropská komise jich zatím schválila pět

Tripartita by se měla věnovat také čerpání peněz z EU. Situaci sleduje pravidelně na každém svém zasedání. Odboráři a zaměstnavatelé na posledním jednání vyzvali vládu, aby urychleně předložila harmonogram vypisování výzev k podávání žádostí o peníze. V novém programovém období do roku 2020 může Česko získat až 23,83 miliardy eur (nyní 653,58 miliardy korun). Strukturálních programů má ČR osm, Evropská komise jich zatím schválila pět. Podle podnikatelů je příprava pomalá. Kvůli zpoždění by mohlo hrozit, že se přidělená suma nestihne vyčerpat.

Tripartita má také v plánu jednat o konvergenčním programu. Vláda chce udržovat schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Česká národní banka v listopadu 2013 oslabila kurz koruny. Měna se udržuje na hladině minimálně 27 korun za euro. Tento režim má platit nejméně do druhé poloviny příštího roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

14:31 Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

Komu se eurovolby vyplatily a komu ne? U velkých stran jde o otázku, která se bude řešit jak mezi po…