Tripartita projedná růst minimální mzdy i zaměstnávání cizinců

29.05.2017 6:17

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes projednávat návrhy na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. Zabývat se budou i plánem podpory malých a středních podniků či opatřeními k restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Tripartita se zaměří také na aktuální čerpání peněz z fondů EU. Na dopolední zasedání naváže odpoledne jednání se zástupci krajských tripartit o zaměstnávání cizinců a o odborném vzdělávání.

Tripartita projedná růst minimální mzdy i zaměstnávání cizinců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Ministerstvo práce navrhuje zvýšení minimální mzdy od ledna o 1200 korun na 12.200 korun. Odbory žádají přidání o 1500 korun. Zaměstnavatelé jsou proti výraznému růstu nejnižšího výdělku, svou představu chtějí ministrům a předákům oznámit na dnešním jednání. O výsledné částce nakonec rozhodne kabinet, a to ještě před volbami. V koaliční dohodě a programovém prohlášení se vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) zavázala k tomu, že nejnižší výdělek přiblíží dvěma pětinám průměrné mzdy. Po zvýšení o 1200 korun by mohl dosahovat 40,5 procenta.

Krajské tripartity budou jednat o zaměstnávání cizinců. Zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek pracovníků, síly by rádi dovezli z Ukrajiny a dalších zemí. Odbory to odmítají.

Mluvit se má i o vážné situaci ve zdravotnictví a sociálních službách. Předsedkyni Rady Asociace krajů ČR a hejtmanku Karlovarského kraje Janu Vildumetzovou mrzí, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevyslyšel žádost hejtmanů a krajské zdravotnictví a sociální služby nezařadil na jednání jako řádný programový bod. Vrásky na čele nejen krajům, ale i městům a obcím přidělává novela nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, což se týká i platů zdravotních sestřiček. Mají se zvýšit od 1. července, ale kraje nemají, kde na to vzít, podotkla Vildumetzová.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šaškárna. Navalnyj to dobře věděl. Známý právník vnesl do kauzy světlo

20:46 Šaškárna. Navalnyj to dobře věděl. Známý právník vnesl do kauzy světlo

„Trapná šaškárna,“ právník Pavel Hasenkopf se vysmál zatčení ruského opozičního politika Alexeje Nav…