Trojský kůň nadnárodního byznysu. Takto má prý vypadat „obchodní smlouva století“ mezi USA a EU

10.04.2015 4:30

Transatlantická úmluva (TTIP) – to je Trojský kůň nadnárodního byznysu. Pokud bude podepsána, může se stát, že se Česko stane popelnicí Evropy a Evropa toxickou skládkou. Takto dramaticky zní varování od těch, kteří proti TTIP bojují a snaží se její podpis odvrátit. Podporu mají v Evropě od více než jednoho a půl milionu občanů, překvapivě však zaznívá i z USA.

Trojský kůň nadnárodního byznysu. Takto má prý vypadat „obchodní smlouva století“ mezi USA a EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podpis - ilustrační foto

„Potkají se Evropan a americký lobbista a tento výrobek může obsahovat jedovaté látky.“ Tento špatný vtip (též žertovně nazývný "vTTIP") se může týkat i vás, protože obchodní úmluva, která se chystá, ohrožuje bezpečnost potravin. To je text visačky, jež se bude objevovat v obchodech a na zboží 18. dubna v rámci světové akce nazvané Global Trade Day. Tím má dojít k varování a informování co největšího počtu lidí před tím, co by mohlo jejich život zásadně ovlivnit.

Jde o to, že Spojené státy a Evropská unie vyjednávají jakousi „úmluvu století“. Transatlantická obchodní a investiční úmluva (TTIP) má totiž ambice vytvořit obří zónu volného obchodu a pomoci oběma ekonomikám. A abychom začali kompletními informacemi, je třeba dodat, že podobná smlouva se chystá i s Kanadou – jmenuje se Komplexní hospodářská úmluva a známá je pod zkratkou CETA.

Evropa má vyšší požadavky na kvalitu potravin než USA

Obě dohody chtějí jít mnohem dále, než je potřebné odstranění cel. Chtějí poslat do minulosti i netarifní překážky obchodu – to znamená odstranit rozdíly v nejrůznějších požadavcích kladených na výrobky zákony. Jenomže ty se liší. Jiné jsou v EU a jiné v USA. Evropa má například jednoznačně mnohem vyšší kvalitu a bezpečnost potravin.

„Ukazuje se, že vlivná lobbistická uskupení, zejména agrobyznys, silně tlačí na uznání amerických potravin za rovnocenné a jejich vpuštění na evropský trh. Tito lobbisté dokonce vznesli požadavky na odstranění práva spotřebitelů vědět, zda potravina obsahuje GMO (geneticky modifikované rostliny). Tím by se evropská kvalita potravin, která je nejlepší na světě, stala obětí TTIP,“ uvedla ve čtvrtek před českými novináři americká politoložka Melinda St. Louisová. Během krátkého shrnutí amerického postoje k TTIP pak mimo jiné prozradila i to, že stejně jako v Evropě i ve Spojených státech jsou lidé, kteří navrhovanou smlouvu odsuzují. Melinda St. Louisová působí jako ředitelka mezinárodních kampaní Global Trade Watch. To je program Public Citizen zaměřeného na monitorování vyjednávání WTO a regionálních úmluv – tedy takových, jako je právě TTIP.

Negativní účinky na zdraví lidí jsou prokázány

Pravdou je, že Evropa je před Spojenými státy i v péči o krajinu a venkovský život a v slušném zacházení se zvířaty. Americká potravinová kultura naopak staví na obří velkovýrobě, včetně masivního nasazení GMO, fastfoodech a průmyslovém zemědělství. A to přesto, že negativní účinky na zdraví a kvalitu života populace v USA jsou prokázány.

Smlouvu TTIP přitom provází řada tajností a manipulací. Přesto zastánci této smlouvy tvrdí, že dosud žádná smlouva nebyla vyjednávána takto otevřeně. Fakta však hovoří jinak. I samotným europoslancům chybějí informace. „Proti nedůstojným a omezeným podmínkám přístupu k dokumentům z vyjednávání nemalá část z nich protestovala a demonstrovala přímo v Evropském parlamentu. A Evropská komise tlačí, aby národní parlamenty vůbec nedostaly TTIP na stůl. Komise dokonce ve strachu před hlasem občanů protiprávně odmítla zaregistrovat takzvanou europetici, a tak ji čeká soud.  K transparentnosti vyjednávání dokonce zahájila šetření i evropská ombudsmanka. Problémem je to, že veřejnost zatím o vyjednávání tak zásadní dohody příliš neví, hlavní slovo dostávají agrobyznys, zábavní, farmaceutický, chemický a další průmysl,“ prozradila ParlamentnímListům.cz Petra Němcová ze společnosti Iuridicum Remedium, což je nevládní organizace právníků se snahou dostávat do reality spravedlnost.

Kanaďané našli několik desítek stran připomínek, česká vláda jen šest stran

Kanadský politolog Scott Sinclair, který je též bývalým poradcem vlády Britské Kolumbie v otázkách obchodní politiky, autorem řady publikací o mezinárodním obchodu a též editorem analýzy finálního textu smlouvy CETA, upozorňuje též na malou angažovanost i opatrnost českých politiků. „Víte, zpracováváme právní analýzu CETA a jejích specifických rizik pro Českou republiku. Tato analýza má několik desítek stran, česká vláda však vznesla připomínky pouze na šesti stranách. To naznačuje velkou neopatrnost českých politiků,“ upozornil prostřednictvím přenosu přes Skype na tiskové konferenci Sinclair.

Perličkou může tak být například i to, že před riziky TTIP a CETA varuje i slavný šéfkuchař a výživová autorita Jamie Oliver. „Tato smlouva má podle mne potenciál velmi škodit britskému veřejnému zdraví, firmám i farmářům. U nás nemáme hormony v mase, poněvadž jsou zakázané. Ve Spojených státech je tomu ale jinak. Nemáme ani stovky jedů a pesticidů, které se ukazují jako karcinogenní. Zákony USA jsou, praxe i bezpečnostní standardy jsou zcela jinde než naše,“ uvedl tento kuchař.

Práva byznysu nad právy lidí?

Podle varování neziskových a nevládních organizací jak v Evropě, tak i USA s sebou dohoda TTIP může přinést to, že práva byznysu budou legálně postavena nad potřeby lidí, že dojde k demontáži demokracie, suverenity i justice evropských států – a stane se z těchto jevů pouze jakási fasáda. Hrozí však i to, že se Evropa dostane do vleku politicko-ekonomických zájmů USA a také dojde k nenávratnému rozbití evropských standardů kvality života.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …