Trump bije na poplach: Korespondenční hlasování v prezidentských volbách? Ne! Toto hrozí

23.05.2020 9:57

Šéf Bílého domu Donald Trump se brání možnosti, aby Američané hlasovali v listopadových prezidentských volbách korespondenčně. Bojí se, že by pak v zemi už nikdy nebyl zvolen republikán, píší Lidové noviny.

Trump bije na poplach: Korespondenční hlasování v prezidentských volbách? Ne! Toto hrozí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN
reklama

V týdnu na svém twitteru americký prezident kvůli přípravě korespondenčního hlasování bez jakýchkoliv důkazů obvinil dva státy (Michigan a Nevada) z „nelegálních“ aktivit a z připravování volebních podvodů. Dodal, že kvůli svému podezření pozdrží financování Michiganu.

„Republikáni by měli velmi tvrdě bojovat v otázce korespondenčního hlasování. Demokraté se ho hlučně dožadují. Obrovský potenciál pro volební podvody z nějakého důvodu nepomáhá republikánům,“ prohlásil Trump.

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 19561 lidí
Že by tento způsob hlasování současné vládní straně ublížil, to si myslí republikán a předseda sněmovny ve státě Georgia David Ralston: „Bylo by to devastující pro republikány a konzervativce. K volbám by se dostal každý a rozhodně by to zvedlo volební účast,“ uvedl v rozhovoru pro MSNBC.

Trump je proti zasílání hlasů poštou především proto, že pro rozšíření této možnosti voleb jsou guvernéři demokratických i republikánských států. Každý z nich má sice jiné představy o průběhu hlasování či o restrikcích, jež by měly být uvaleny. Trump je ale jednoznačně proti, přestože pět států (Colorado, Havaj, Oregon, Washington a Utah) dokonce již teď zakládá své volby pouze na korespondenčním hlasování a dalších 19 států USA poskytuje možnost poslat svůj hlas během některých (například senátních) voleb.

Podle deníku The Washington Post přitom neexistuje jediný důkaz, že by při korespondenčním hlasování docházelo k podvodům. Experti oslovení deníkem zároveň dodávají, že Trumpovo tvrzení o tom, že je hlasování prostřednictvím pošty nevýhodné pro republikány, nedává smysl. Korespondenční hlasování dostane k volbám ty, kdo se jich běžně neúčastní, a může pomoci i v méně prestižních volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …