Trump chystá velké změny. Vykuchá prý klima-agenturu

12.04.2024 16:27 | Zprávy

Donald Trump by mohl po svém návratu do Bílého domu přikročit k výraznému omezení dohledu americké vlády nad finančním odvětvím. Podle některých úvah Trump zvažuje přeřazení až 50 tisíc zaměstnanců regulačních úřadů a velké změny například v Komisi pro cenné papíry. Tu jeho spolupracovníci označují za „nezodpovědnou vměšující se agenturu“, která „využívá své regulace k tomu, aby se zaměřila na politické nepřátele a prosadila radikální zelenou agendu“.

Trump chystá velké změny. Vykuchá prý klima-agenturu
Foto: Repro Fox News
Popisek: Bývalý prezident Donald Trump v debatě na Fox News

V rámci druhého prezidentství Donalda Trumpa může dojít k výraznému omezení pravomoci amerických finančních regulátorů, jak vyplývá z analýzy veřejných dokumentů a z rozhovorů s lidmi, kteří jsou spojenci bývalého prezidenta.

Po nejhorší hospodářské krizi za desítky let Kongres po roce 2008 dramaticky rozšířil dohled americké vlády nad finančním odvětvím, aby zabránil opakování globálního bankovního kolapsu. Donald Trump by se v případě svého zvolení pravděpodobně snažil tyto reformy omezit, jak vyplývá z rozhovorů a návrhů Trumpových bývalých spolupracovníků a konzervativců napojených na Republikány.

Trump sice kromě krátkých videí a úryvků při vystoupeních v kampani neoznámil formální politický štáb ani nezveřejnil podrobné postoje k tomu, jak by reguloval Wall Street, ale podle zdrojů agentury Reuters však Trump tyto návrhy konzultuje s řadou odborníků a svých spojenců.

Některé myšlenky z Trumpovy současné politiky se v konzervativní ekonomické konverzaci objevují již dlouho. Patří mezi ně omezení Dodd-Frankova zákona, což je soubor pravidel přijatých po finanční krizi z roku 2008, jejichž cílem je snížit systémová rizika. Další myšlenkou je usnadnit soukromým společnostem získávání kapitálu – a tím otevřít přístup k méně transparentním a obtížněji obchodovatelným soukromým fondům a cenným papírům.

Mezi novější politické nápady patří menší dohledatelnost investic a odmítnutí nutného zveřejňování informací o životním prostředí, sociálních aspektech a správě firem (ESG), které každý podnik prověřují. Objevují se také myšlenky na dramatické snížení počtu zaměstnanců regulačních orgánů až o 50 tisíc lidí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …