Trump pokračuje ve škrtech. Ruší se stovky míst na úřadech

12.07.2025 16:30 | Monitoring

V rámci prezidentovy politiky „America First“ pokračuje ministr zahraničí USA Marco Rubio v rozsáhlých personálních a institucionálních škrtech. Definitivně zrušena byla také agentura USAID, kterou dříve nová vláda převedla pod ministerstvo zahraničí.

Trump pokračuje ve škrtech. Ruší se stovky míst na úřadech
Foto: Repro Youtube
Popisek: Logo USAID
„Toto je nezbytný krok k tomu, abychom naši diplomacii zbavili ideologických agend, které byly zavedeny bez mandátu voličů,“ uvedl Rubio na tiskové konferenci. Zrušeno bylo více než 300 oddělení, z nichž mnohé se věnovaly lidským právům, genderovým tématům nebo rozvoji občanské společnosti.
 
Podle New York Post obdrželo výpověď více než 1350 zaměstnanců Státního departmentu (ministerstva zahraničí). Konkrétně šlo o 1107 civilních pracovníků a 246 příslušníků zahraniční služby, kterým začaly běžet výpovědní lhůty v délce 60 a 120 dnů. Tyto kroky jsou součástí rozsáhlé reorganizace, kterou Rubio označuje za „ozdravení přebujelého aparátu“ americké diplomacie.
 
Kritici tvrdí, že škrty oslabí schopnost USA jednat ve světě, zejména v krizových oblastech, jako je Blízký východ či východní Evropa. Odbory i senátní výbor pro zahraniční vztahy vyjádřily „hluboké znepokojení“ a poukazují na možná porušení pracovního práva i zahraničněpolitických závazků.
 
Šok přineslo i oznámení o praktickém zrušení USAID, agentury, která po desítky let reprezentovala americkou humanitární a rozvojovou pomoc ve světě. K 1. červenci 2025 bylo podle New York Post ukončeno více než 5200 z celkových 6200 programů. Zbylých asi 17 % agendy bylo převedeno pod Státní department, čímž USAID přestala být samostatnou institucí.
 
Personální úbytek je ještě dramatičtější. Z původních více než 10 tisíc zaměstnanců a kontraktorů USAID zůstalo jen kolem 300, většina z nich v přechodných funkcích bez dlouhodobé perspektivy.
 
The Guardian informoval o kritice od bývalých prezidentů, „Toto není reforma, ale destrukce,“ reagoval bývalý prezident George W. Bush, který se připojil ke kritice z řad demokratů i republikánů. Stejně ostře se vyjádřili i bývalí administrativní činitelé Obamy a Bidena, kteří mluví o kolosální chybě s důsledky pro globální boj s AIDS, s hladomory i s krizovými situacemi po přírodních katastrofách.
 
Podle údajů vlády mají změny přinést úspory ve výši 6–12 miliard dolarů, zrušení USAID pak přinese úsporu dalších 40 miliard dolarů ročně. Odborníci však varují, že Spojené státy tímto krokem ztrácejí jeden z klíčových nástrojů takzvané „měkké moci“. „Když ustoupíme z globální scény, prostor po nás rychle zaplní Čína, Rusko nebo Írán,“ sdělil jeden z anonymních diplomatických zdrojů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

instituce , škrty , Donald Trump , USAID , Marco Rubio

autor: Michal Poláček

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Diskuse obsahuje 26 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…