Trump prohrál? No a co, se Salvinim a Orbánem to nehne. Tohle kavárně vonět nebude

11.11.2020 14:59

Poté, co americké volby začaly vypadat, že vyhraje Joe Biden, objevil se jásot, že to zasadí ránu i evropským populistům. Ale podle komentátora Hospodářských novin Ondřeje Housky tomu tak nebude. Tito populisté, jako Viktor Orbán nebo Matteo Salvini, se sice prý k Trumpovi hlásili, ale jen naoko. A o jejich zvolení stejně rozhodnou voliči doma na základě domácího prostředí.

Trump prohrál?  No a co, se Salvinim a Orbánem to nehne. Tohle kavárně vonět nebude
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN
reklama

Houska usuzuje, že prezidentem bude Biden a Donald Trump se bude muset z Bílého domu vystěhovat. Ale co to znamená pro Evropu? „Už se objevily hlasy, že je to soumrak pravicového populismu. Který reprezentuje ve Spojených státech Trump a v Evropě Matteo Salvini v Itálii, Marine Le Penová ve Francii, Viktor Orbán v Maďarsku či třeba Geert Wilders v Nizozemsku,“ uvádí Houska, ale hned namítá, že tady je přání otcem myšlenky.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14675 lidí

A to z toho důvodu, že to podle něho není ničím podložené. „Populismus se často používá jen jako hanlivá nálepka pro politické soupeře. Ve skutečnosti je to přesně definovaný pojem. Populisté jsou ti politici, kteří tvrdí, že jen oni reprezentují lid. Zatímco ostatní politici a elity v širším slova smyslu jsou zkorumpované, hájí jen své vlastní zájmy a podobně,“ říká komentátor a dodává, že populisté také chtějí potlačit to, co je mezi nimi a lidem, tedy nezávislé instituce jako soudy, média či občanskou společnost. Tato nálepka tedy pro výše zmíněné sedí, tvrdí. V Česku se tak dle Housky dá nazvat Tomio Okamura a Andrej Babiš.

Evropští „populisté“ se dle Housky před čtyřmi lety k Trumpovi nadšeně hlásili, ale brzy museli couvnout. „Pravicový populismus z definice není nadnárodní, ale nacionalistický. V Trumpově hesle Amerika především nebylo místo pro ohled na italské, francouzské nebo třeba maďarské zájmy. Tamní populisté tak museli s nevolí sledovat, jak Trump uvaluje zcela bezdůvodně cla na výrobky z jejich zemí, což nejvíce poškozuje tamní manuálně pracující občany, často voliče populistů,“ uvádí komentátor. A Orbán prý těžce nesl, že se Washington zastával amerických firem působících v Maďarsku. Jež si údajně chtěl Orbán podmanit. Evropští populisté se dle Housky sice k Trumpovi stále hlásí, ale raději o něm nemluví.

Jak komentátor říká, volby většinou rozhodují domácí záležitosti, ne zahraniční, což platí i u tzv. populistů a jejich vlád. „Až se tamní voliči budou rozhodovat, jen těžko budou myslet na to, jak ve Spojených státech dopadl Donald Trump,“ soudí Ondřej Houska z HN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…