Trump se snažil Kima neurazit. Pozve ho do USA. Ale už přišla věc, která do úspěchu jednání hází vidle

12.06.2018 13:07

Zákulisí schůzky prezidenta Spojených států Donalda Trumpa s vůdcem Severní Korey Kim Čong-unem přineslo zajímavé informace. Oba pánové kromě podpisu oficiálního dokumentu, ve kterém se KLDR zavázala, že odstraní veškeré jaderné zbraně na poloostrově, diskutovali i o rozvoji vzájemných vztahů. Vstoupí vůdce Severní Korey na americkou půdu? Trump jej prý má v plánu pozvat. Zazněla i kritika Obamy.

Trump se snažil Kima neurazit. Pozve ho do USA. Ale už přišla věc, která do úspěchu jednání hází vidle
Foto: Repro Čt
Popisek: Kim Čong-un a Donald J. Trump

„Bylo to historické setkání. Rozhodli jsme se nechat minulost za námi,“ prohlásil Trump. Co si vlastně oba vůdci říkali mezi čtyřma očima, popisuje magazín Time. Kim Čong-un se prý na setkání dobře připravil a svého amerického uvítal kromě potřesení rukou také anglickým pozdravem, v překladu: „Rád vás poznávám, pane prezidente.“

Anketa

Je dobře, že se Donald J. Trump sešel s Kim Čong-unem?

96%
4%
hlasovalo: 4008 lidí

Trumpovi s Kimem během asi čtyř desítek minut dlouhého rozhovoru asistovali tlumočníci z korejštiny do angličtiny. „Mám opravdu skvělý pocit. Budeme mít skvělý rozhovor a myslím, že to bude ohromný úspěch. Je to pro mě pocta a budeme mít skvělý vztah. Nemám o tom nejmenších pochyb,“ řekl Trump. Poté byla řada na Kimovi. „Víte, nebylo jednoduché sem přicestovat. Minulost nám svazovala končetiny a staré předsudky a zvyky byly překážkami na naší cestě kupředu. Ale všechno jsme překonali a dnes jsme tady,“ řekl Kim s pomocí tlumočníků.

Oba lídři se spolu prošli po zahradě hotelu Capella na ostrově Sentosa, kde se jednání konalo. Na Donaldu Trumpovi byla patrná snaha, aby svého protějška nikterak neurazil. Nekonal se tradiční souboj o silnější stisk ruky, ani převyšování ostatních politiků při oficiálním fotografování, jak to známe z minula.

Celý svět nyní přemýšlí nad otázkou, jak dobrá je úroveň Kimovy angličtiny. Krátké setkání definitivní odpověď nepřineslo. Kim, který v mládí navštěvoval elitní školy například ve Švýcarsku, hovořit anglicky jistě dovede. V oficiálním rozhovoru ale setrvával u jemu přirozenější korejštiny. Kim se odmítl bavit v angličtině také během setkání s americkou basketbalovou legendou Dennisem Rodmanem, který za severokorejským diktátorem přiletěl v roce 2014.

Rozruch vyvolalo prohlášení Íránu. Ten krátce před konferencí veřejně varoval diplomaty Severní Korey, aby byli během jednání „obezřetní“. Podle Íránu Donald Trump zruší jakoukoli dohodu o jaderném odzbrojování. Ze strany Íránu jde očividně o reakci na nedávné odstoupení prezidenta Trumpa od jaderné dohody právě s Peršany. „Vidíme muže, který odvolává své podpisy, zatímco je v cizině,“ prohlásil na Trumpovu adresu mluvčí íránské vlády Muhammad Baghír Nobacht.

Na americké zpravodajské televizní stanici CNN vystoupil bývalý basketbalista Dennis Rodman, který se za vůdcem Severní Koreje vydal několikrát již v minulosti a nyní byl v Singapuru také přítomen. V živém vstupu chválil Donalda Trumpa a kritizoval jeho předchůdce Baracka Obamu za to, že Rodmanovy diplomatické snahy nebral vážně. Donald Trump Rodmanovi prý vzkázal, že je na něj hrdý. „On šel mimo zavedené meze a dokázal toto uskutečnit,“ řekl o Trumpovi pro změnu Rodman.

Donald Trump se o schůzce vyjádřil velice pochvalně. „Vytvořili jsme si velmi speciální pouto,“ řekl na adresu vztahu s Kimem. Na otázku, zda Kim Čong-una pozve do Bílého domu, odpověděl Trump přítomným reportérům: „Pozvu, určitě.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…