Trump si prý chystá půdu pro velmi překvapivý krok. Erik Best varuje jeho hlasité kritiky, prý pohoří

31.1.2017 5:47 odp.

Americký novinář Erik Best zavítal do Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Okomentoval počínání nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Co všechno můžeme od nového prezidenta ještě čekat? Host nabídl srovnání Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nakonec české odpůrce Donalda Trumpa varoval, že pohoří.

Trump si prý chystá půdu pro velmi překvapivý krok. Erik Best varuje jeho hlasité kritiky, prý pohoří
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

„Dělá všechno pro to, aby plnil svoje sliby, aby upoutal pozornost, aby potěšil své příznivce, ale aby naštval své odpůrce,“ zahájil Best. Otázkou ovšem je, jaký bude dlouhodobý cíl. „Jestli chce uspokojit své voliče a být za čtyři roky znovu zvolen, nebo chce změnit ten systém posledních čtyřiceti let. Pokud opravdu chce změnit ten systém, tak si asi musíme zvyknout na to, že ty protesty budou pokračovat,“ doplnil host.

Trump si připravuje půdu pro něco důležitého

Pokud nakonec potáhne za jeden provaz s republikánskou většinou v Kongresu, těch změn moc neudělá. Bestovi se ovšem zdá, že si Trump připravuje půdu pro krok, který leckoho hodně překvapí. „To, co dělá Trump, je systematická příprava na něco, co zatím nemůžeme přesně určit,“ je přesvědčen host.

Prozatím se zdá, že Trump vychází vstříc svým voličům, ale podle Besta může dříve či později své podporovatele zklamat. „Tak radikální kroky nemůže dělat každý den, takže to zklamání z Trumpa přijde ještě rychleji než u Obamy,“ varoval Best.

Mezi jiným Trump sliboval, že dá do pořádku Blízký východ. „On řekl, že chce dát Blízký východ do pořádku. Tam samozřejmě nestačí, že zakázal vstup občanů sedmi muslimských zemí do USA. A když se podíváte, že jde o pět zemí, které Obama bombardoval. O tom se moc nemluví, ale ono jde o země, kde se dá předpokládat, že vyvstane odpor proti Američanům. Šestou zemi Obama sice nebombardoval, ale uvalil na ni sankce. Není mi jasné, proč uvalil tenhle zákaz na Súdán,“ kroutil hlavou Best.

Kdo Trumpa neposlouchá, dostane vyhazov

Trump se také snaží ukázat, že má velkou moc. „On odehrál první podání, následovalo pak trochu to, co udělal Putin v letech 2000 a 2001. I Putin se začal obklopovat blízkými lidmi, takovými, kteří ho poslouchali. A ti, kteří neposlouchají, dostanou vyhazov. To znamená, že Trump může mít podobnou pozici jako Putin v Rusku... Putin hrozil, že uvalí daně na firmy, které postaví své podniky v zahraničí, a tyhle firmy přišly a řekly: Dobře, tak my to neuděláme. Trump dělá v podstatě to samé jako Putin,“ zdůrazňoval dál Erik  

Nakonec padlo pár slov na vztah České republiky a Spojených států. „My vidíme v České republice, kde je velká vlna odporu proti Trumpovi, ale od koho? Od stran, které nejsou u moci nebo nebudou u moci po příštích volbách. Bude záležet na tom, jaké politiky bude mít Trump proti sobě,“ podotkl host.

„Nemyslím si, že ti, kteří Trumpa vehementně kritizují, budou mít moc velký úspěch na domácí půdě,“ uzavřel své vystoupení Best.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…