Trumpovi nadávají, Obamu za totéž chválili. Komentátor připomněl několik faktů ohledně Sýrie

26.12.2018 8:38

Opouští Donald Trump své spojence když chce stahovat americké pozemní síly ze Sýrie? Jan Bartoň reagoval na iDnes na komentář Zbyňka Petráčka, který Trumpa viní právě z tohoto. Bartoň však situaci na Blízkém a Středním Východě tak "fatálně" nevidí. "Turecko a USA, spojenci v NATO, budou zcela jistě pracovat na hladkém průběhu stažení amerických vojsk tak, aby nevzniklo mocenské vakuum," píše. A dodává, že když vojska stahoval Obama, kritiku spojenců nesklízel.

Trumpovi nadávají, Obamu za totéž chválili. Komentátor připomněl několik faktů ohledně Sýrie
Foto: M.Kutilová
Popisek: Na hranicích s Islámským státem

Zbyněk Petráček ve svém textu tvrdí, že Trump není nevypočitatelný, ale že se neohlíží na své spojence. "Trumpovi lze vyčítat nevypočitatelnost v lecčems. Ale ne v tom, že stahuje armádu z válek na Středním východě. Vyčítat lze spíše to, že Trump se rozhoduje sám, bez ohledu na svůj tým i na spojence (zná vůbec význam toho slova?), prostě má klapky na očích," cituje Bartoň Petráčka.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18867 lidí

A s výrokem polemizuje. Podle něj je třeba se vrátit do USA před volbami v roce 2016, kdy vládl Barack Obama a Donald Trump kritizoval jeho politiku. "Tehdy vrcholila moc takzvaného Islámského státu a Obama mnohokrát sliboval, že IS porazí. Trump naopak kladl důraz na rychlou a účinnou vojenskou operaci proti IS a následné stažení amerických vojáků ze Sýrie," píše Bartoň a dodává, že nástup Islámského státu souvisí se stažením amerických sil z Iráku. A proti IS nebylo prý možné zasáhnout i proto, že liberální tisk by se zaměřil na civilní oběti. Změna podle Bartoně nastala s příchodem Ruska do konfliktu, které ukázalo, že kobercové nálety na pozice vzbouřenců jsou velmi účinné a stejnou taktikou Trump, ve spolupráci s iráckou armádou, pak přivodil porážku IS v Iráku.

Fotogalerie: - Proti bombardování Sýrie

Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 250 d...
Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 250 d...
Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 250 d...
Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 250 d...
Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 250 d...
Na Václavském náměstí se ve středu sešlo asi 250 d...

"Stažení amerických vojsk ze Sýrie je v zásadě politické gesto, které nemění geopolitickou mapu Sýrie. V syrské válce se angažují dva státy této oblasti, Turecko a Írán. Turecko má zájem na konci teroristických jednotek ze Strany kurdských pracujících, které operují proti Turecku. Írán chce svou podporou syrského režimu dosáhnout dalšího strategického cíle - umístit trvale své jednotky v blízkosti Izraele, k jehož zničení systematicky vyzývá," tvrdí Bartoň a dodává, že Turecko a USA budou jako spojenci v NATO  jistě spolupracovat, aby odchod byl spořádaný a nevzniklo mocenské vakuum.

Co se týče Afghánistánu, tato válka nejen podle Bartoně nevede k cílům, které si USA při jejím začátku na začátku nového milénia vytyčily. "Taliban v podstatě ovládá velkou část Afghánistánu a ústřední vláda v Kábulu stojí a padá s přítomností amerických jednotek. Redukce amerických jednotek v Afghánistánu nemusí nutně znamenat pád kábulského režimu. Ten by nastal až po případném úplném odchodu západních spojenců z Afghánistánu," opakuje Bartoň názory jiných odborníků. Situaci na Blízkém a Středním Východě by tedy neviděl tak fatálně. A dodává, že když vojska stahoval Barack Obama, ani Británie ani Francie neprotestovala, ačkoliv to znamenalo "že v Iráku tím vznikne významný prostor pro vzestup radikálního islamismu."

Celý článek ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

13:53 Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych prozradil, proč tolik lidí útočí na Českou televizi. …