Trumpův ministr zahraničí ukončil první návštěvu Číny. Takhle tam dopadl

19. 3. 2017 8:48

Ministr zahraničí Spojených států Rex W. Tillerson ukončil první návštěvu Číny. Jeho šéf, 45. prezident Donald Trump, dával už v předvolební kampani najevo, že Čínu považuje za hlavního soka Spojených států, se kterým se nebude bát jít do střetu. Ještě před nástupem do úřadu zpochybňoval politiku jedné Číny vůči Tchaj-wanu. Jak si v této situaci vedl americký ministr zahraničí v Pekingu?

Trumpův ministr zahraničí ukončil první návštěvu Číny. Takhle tam dopadl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

45. americký prezident Donald Trump v předvolební kampani naznačoval, že se nebojí vytáhnout si před Čínou rukávy a pustit se s ní do křížku, alespoň v ekonomické oblasti. Po vítězných volbách však Trump svá slova mírnil. Ačkoli ještě před nástupem do úřadu naznačoval, že možná nebude respektovat politiku jedné Číny a posílí vztahy s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou provincii, po nástupu do Bílého domu Trump otočil a ujistil komunistickou vládu v Pekingu,  že bude politiku jedné Číny respektovat.

Podle agentury Reuters tomu odpovídalo i vyznění návštěvy amerického ministra zahraničí Rexe W. Tillersona v Číně. Návštěva to prý byla opravdu velmi vřelá. Tillerson a čínský prezident Si Ťin-pching se vzájemně ujišťovali o rozvíjení vzájemných vztahů.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

„Společné zájmy Číny a Spojených států významně převyšují nad našimi rozdíly a spolupráce je jedinou správnou cestou pro obě strany,“ prohlásil čínský prezident. Musejí vystupovat jako partneři, kteří budou řešit ožehavé otázky cestou dialogu a budou respektovat své zájmy. Americký ministr zahraničí mu dal za pravdu. Prezident Trump si prý velmi váží zlepšení vzájemných vztahů a věří, že dojde k jejich dalšímu oteplení.

„Prezident se těší na další zlepšování vzájemných vztahů u příležitosti nějaké další návštěvy v budoucnu... Víme, že díky dialogu dosáhneme hlubšího porozumění, které povede k posílení vztahů mezi Čínou a Spojenými státy a bude udávat tón naší další spolupráci,“ dodal.

Problematickým bodem dalšího rozvíjení čínsko-amerických vztahů se může stát komunistická Severní Korea. Tento stát vyvíjí vlastní jaderné zbraně, což se Spojeným státům ani trochu nelíbí. Tlačí proto na Čínu, aby KLDR přivedla k rozumu. Čína oponuje, že situaci je možné vyřešit jen dialogem na půdě OSN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…