Trutnovský soud projedná případ disidenta Wonky z roku 1981

16.01.2020 7:07

Okresní soud v Trutnově by se měl dnes začít zabývat případem disidenta Pavla Wonky z roku 1981, kdy byl odsouzen za neoprávněné násilné vniknutí do bytu své tchyně. O obnovu řízení usiloval jeho bratr Jiří, který se roky snaží očistit jeho jméno. Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Trutnovský soud projedná případ disidenta Wonky z roku 1981
reklama

Podle Jiřího Wonky Okresní soud v Ústí nad Orlicí v roce 1986 uznal argumenty jeho bratra Pavla, že nešlo o neoprávněnému vniknutí do bytu, rozhodl, že rozsudek z roku 1981 bude zrušen, a povolil obnovu řízení. Následně soudy případ zastavily pro neúčelnost, protože v jiné věci Wonkovi hrozil vyšší trest, aniž by rozhodly o Wonkově vině v případu s bytem. Jiří Wonka se chce domoci výroku, že jeho bratr byl také v této věci nevinen. Před listopadem 1989 byl Pavel Wonka za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy.

Pavel Wonka zemřel za dosud nevyjasněných okolností v královéhradecké věznici 26. dubna 1988 ve věku 35 let. Zpráva o jeho úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně zástupců osmi velvyslanectví západních zemí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…