Tsipras: Zpráva MMF ospravedlňuje postoj Atén k dluhům

03.07.2015 16:56

Zpráva Mezinárodního měnového fondu (MMF) o potřebě restrukturalizace řeckého dluhu, která byla zveřejněna ve čtvrtek, ospravedlňuje tvrzení Atén, že dluh je dlouhodobě neudržitelný.

Tsipras: Zpráva MMF ospravedlňuje postoj Atén k dluhům
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto
reklama

Prohlásil to dnes řecký premiér Alexis Tsipras, podle kterého tím Řecko dostává další pádný argument, aby požadovalo zahrnutí restrukturalizace do dohody s mezinárodními věřiteli o další finanční pomoci této jihoevropské zemi. Jediným způsobem, jak učinit dluh udržitelným, je podle Tsiprase snížení dluhu o 30 procent a k tomu dvacetiletý odklad pro jeho splacení.

MMF ale ukazuje i na chyby Tsiprase

Tsipras zároveň v soukromé televizi Mega dal najevo, že věřitelé neudržitelnost řeckého dluhu přiznávají až nyní - po pěti měsících zdlouhavého vyjednávání s jeho vládou.

MMF ve své zprávě uvádí, že země s vyschlými finančními zdroji potřebuje dodatečné finanční prostředky až 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) v průběhu příštích tří let a rozsáhlé odpuštění dluhů, aby Řecko získalo prostor k nadechnutí a mohlo oživit hospodářství.

Fond ale zároveň upozorňuje, že za současnou situaci v Řecku mohou rozhodnutí právě Tsiprasovy vlády. Podle fondu "řecké orgány zavedly omezení pohybu kapitálu v bankách" a jsou v prodlení s platbou dluhu MMF, což je "vývoj, který bude mít výrazně negativní dopady na předpovědi udržitelnosti dluhu", ale i na základní ekonomické prognózy týkající se recese a deficitu.

MMF také poznamenal, že Řecko otálelo s privatizací státního majetku. Fond už v roce 2011 odhadoval, že do konce letošního roku získají Atény z prodeje státního majetku 50 miliard eur. Dosud to však prý bylo pouze 3,2 miliardy eur.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …