Tsipras v Moskvě podle Putina nežádal Rusko o finanční pomoc

09.04.2015 1:14

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v úvodu ostře sledované schůzky s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem naznačil, že Rusko by mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin. Moskva toto embargo zavedla loni v létě v reakci na západní sankce, vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a kvůli ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Odpovědi na přímou otázku ohledně sankcí se ale Putin i Tsipras vyhnuli.

Tsipras v Moskvě podle Putina nežádal Rusko o finanční pomoc
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Sankce jsou celoevropský problém, který také musí být v rámci celé Evropy vyřešen, prohlásil Tsipras na tiskové konferenci po setkání s Putinem. Řecké hospodářství odvetnými ruskými sankcemi velmi utrpělo, pokračoval premiér. "Byla to ruská odpověď na sankce EU, s nimiž nesouhlasíme," připomněl Tsipras stanovisko řecké levicové vlády, která sankční spirálu opakovaně označuje za slepou uličku evropské diplomacie.

Tématem dnešního jednání byla podle Putina i případná účast Řecka na budování plynovodu Turkish Stream

Řecko bylo v rámci EU nuceno vyhlásit sankce proti Rusku a není naší vinou, že jsme museli odpovědět stejně, prohlásil Putin. Sankční válku je třeba ukončit a s ní skončí i ruská omezení, dodal. Odpověď na přímou otázku, zda Moskva zruší sankce vůči Rusku, ale Putin ani Tsipras nedali.

Ohledně případné ruské finanční pomoci podlomené řecké ekonomice Putin prohlásil, že žádná podobná žádost z řecké strany dnes nepřišla. Rusko má nicméně zájem finančně podpořit řecké projekty, jejichž výnos by mohl přispět k umoření existujících řeckých dluhů. Případných privatizačních projektů řecké vlády se Rusko podle Putina zúčastní.

Tématem dnešního jednání byla podle Putina i případná účast Řecka na budování plynovodu Turkish Stream, který by měl podle představ Moskvy nahradit tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy. Jakékoli budoucí diskuse o řecké účasti ale podle ruského prezidenta budou záležet na technických parametrech projektu.

Řecko nyní žije od jedné splátky dluhu ke druhé

Pokud by se Řecko připojilo, mohl by mu plynovod přinést ročně "miliony eur", řekl Putin. Dodal, že z řecké účasti by těžili i evropští věřitelé, protože řecká ekonomika by díky těsnější spolupráci s Ruskem zvýšila svou výkonnost.

Gazprom loni oznámil, že vybuduje nové potrubí do Turecka tak, aby se vyhýbalo Ukrajině. Roční kapacita plynovodu Turkish Stream má být 63 miliard metrů krychlových. Ukrajina tak podle ruských plánů bude muset vybudovat vlastní spojení se zamýšleným plynovodem do Turecka, aby mohla dostávat ruský plyn.

Rusko původně plánovalo vybudovat jiný plynovod s názvem South Stream, který by se vyhýbal ukrajinskému území. Tento projekt však Moskva loni v prosinci s poukazem na námitky Evropské unie zrušila.

Západní věřitelé těžce zadluženého Řecka, závislého od roku 2010 na masivní zahraniční pomoci, hledí na Tsiprasovu návštěvu v Moskvě jako na další pokus Atén využít vztahů s Ruskem jako potenciální trumf při vyjednávání o splácení dluhů. Řecko nyní žije od jedné splátky dluhu ke druhé a peníze na jejich úhradu získává stále obtížněji.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj, nepříjemnost pro Fridrichovou? Na pomoc jí přispěchal Milion chvilek

20:20 Ajaj, nepříjemnost pro Fridrichovou? Na pomoc jí přispěchal Milion chvilek

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se rozhodla vést přestupkové řízení s Českou televizí kvůli…