Tsunami morálního kýče se valí. Zahradil nevydržel pláč za Svobodnou Evropou

18.03.2025 22:40 | Monitoring

Plánované ukončení financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda ze strany USA vyvolalo v Evropě ostrou debatu. Komentátorka Lída Rakušanová volá po jeho převzetí Evropskou unií, aby si Evropa zajistila vlastní nezávislý mediální hlas a pokračovala v boji proti dezinformacím. Bývalý europoslanec Jan Zahradil naopak označuje tuto snahu za sentimentální přežitek. Model provozu a financování těchto rozhlasových stanic považuje za neefektivní a překonaný. Zároveň varuje, že EU se snaží vytvořit nový centralizovaný propagandistický nástroj.

Tsunami morálního kýče se valí. Zahradil nevydržel pláč za Svobodnou Evropou
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Americký prezident Donald Trump rozhodl o ukončení financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, což vyvolalo obavy o jeho budoucnost. Tento krok je součástí širšího plánu na omezení výdajů a činnosti médií financovaných USA.

Kritici varují, že tím zanikne důležitý zdroj nezávislých informací v autoritářských režimech. Evropská unie zvažuje možnosti, jak rádio udržet, zatímco Rusko rozhodnutí vítá a označuje jej za vnitřní záležitost USA.

Dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu Lída Rakušanová se v komentáři pro iROZHLAS.cz  zamýšlí nad tím, zda bychom měli Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda zachránit, a to zejména ve vztahu k jeho historickému významu a současné roli v boji proti autoritářským režimům a dezinformacím. 

Připomíná, že Svobodná Evropa byla klíčovým demokratickým protějškem komunistické propagandy, a zmiňuje, že po pádu železné opony někteří volali po jejím zrušení, protože považovali její misi za splněnou. Zdůrazňuje ale, že i v 90. letech byla role rádia stále důležitá – například Václav Havel se osobně zasadil o to, aby RFE/RL vysílalo z Prahy jako symbol demokratické záruky a bezpečnosti.

Přípomíná, že je to třicet let, co rádio vysílá do zemí s autoritářskými režimy, jako je Rusko nebo státy Perského zálivu. Argumentuje tím, že v době dezinformací, hybridní války a fake news je role RFE/RL možná důležitější než kdy dříve, protože je jedním z mála nezávislých zdrojů informací pro lidi ve střední a východní Evropě.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

*, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJarle Halsnes , 19.03.2025 10:05:09
No na to pozor! Zas hrozí, že pár stovek, ne-li tisíc lidiček přijde o korýtka bohatě plněná z našich daní, to přece nelze přioustit.

|  7 |  0

Další články z rubriky

V Německu to vře. V průzkumech vedoucí AfD chtějí zakázat

21:31 V Německu to vře. V průzkumech vedoucí AfD chtějí zakázat

Stále více německých politiků napříč stranami se vyslovuje pro zákaz krajně pravicové AfD poté, co j…