"Je to cílená režírovaná záležitost, přičemž je jedno odkud, a je tu snaha Tunisko vtáhnout tam, kde je dnes Libye, protože je to země, kde byl dosud klid a navíc tam arabské jaro přímo začalo," poznamenal hned v úvodu host. Tuniská společnost je ale poměrně homogenní a stát disponuje funkční armádou i zpravodajskou službou, takže podle jeho názoru existuje šance, že se podaří v zemi udržet klid.
Vše začalo v Iráku
Na druhé straně i v Tunisku existují skupiny nespokojených obyvatel, které byly nespokojené už za minulého režimu, a ty by mohly rozvratu státu napomoci. Především ve středním a jižním Tunisku žijí lidé, kteří jen obtížně hledají práci a svou frustraci často řeší právě bojem ve službách Islámského státu. "Právě mezi lidmi, které demokracie neuživí, se rekrutují ti, kteří odejdou, ale nebezpečnější je, že se pak vracejí," varoval Mendel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp