Turecko mělo plán, jak rozeštvat koalici proti islamistům. Jan Kavan vysvětloval, proč to potřebovalo

02.12.2015 22:59

Proti radikálům z Islámského státu bojuje stále více zemí. Naděje na vznik velké koalice v podobě spolupráce NATO s Ruskem se ale spíše vzdaluje. Rozhodující ránu této možnosti zasadil dobře známý rusko-turecký incident. Rusku se navíc nelíbí, že by se NATO mohlo rozšířit o Černou Horu. Co bude dál ve vztazích Ruska a NATO? K tomu se vyjádřil mimo jiné i exministr zahraničí Jan Kavan. Zkritizoval především Turecko. Velmi tvrdě.

Turecko mělo plán, jak rozeštvat koalici proti islamistům. Jan Kavan vysvětloval, proč to potřebovalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kavan

Velvyslanec České republiky při NATO Karel Kovanda a exministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) diskutovali ve středečních Událostech, komentářích České televize o tom, jak se bude vyvíjet boj proti Islámskému státu a jak to bude vypadat, až budou tito teroristé poraženi.

Kovanda poznamenal, že je v tuto chvíli důležité vést vzdušné útoky na islamisty, což dělají Spojené státy, Francie, snad se přidá Velká Británie a další země. „Kde je v této koalici Rusko? Rusko totiž útočí spíše na bojovníky proti Asadovi než proti islamistům,“ poznamenal Kovanda. Současně probíhají politická jednání, ale ta podle velvyslance zatím nikam příliš nevedla.

Kavan to ale viděl jinak. „Citlivým diplomatickým jednáním je možné dojít k dohodě,“ poznamenal exministr s tím, že se zatím vyjednavači ve Vídni neshodli především na osudu syrského prezidenta Bašára Sada. Přivítal ale určitý posun ve stanoviscích Západu, který už začíná připouštět, že by Asad mohl nějaký čas zůstat na svém postu.

Za koho bojuje Turecko?  

Ránu možné koalici Ruska s NATO ale zasadili Turci. Těm prý jde o to, aby se tito dva aktéři rozhádali. „Turci sestřelili bombardér právě proto, aby tato vyjednávání torpédovali. Jim nevyhovuje široká koalice. Proto sestřelili letoun, aby přivedli NATO a Rusko do konfliktu. A já jsem velmi rád, že reakce ruského prezidenta Vladimira Putina i amerického prezidenta Baracka Obamy byly opačné,“ oceňoval Kavan.

Kovanda ale oponoval, že s Asadem v čele státu nebude možné dosáhnout nějakého řešení. Má totiž proti sobě příliš mnoho odpůrců přímo ve vlastní zemi. Kavan si však trval na svém. „Bez Bašára Asada ten konflikt nebude vyřešen, dnes je armáda Bašára Asada největší ozbrojenou silou, byť mám velký respekt ke kurdským bojovníkům,“ zdůrazni Kavan. Bez pozemních jednotek prý tuto situaci vyřešit nepůjde. A Rusové své vzdušné operace koordinují právě s Asadovou armádou.

Z dlouhodobého hlediska je sice možné, že Asad prezidentský post opustí, ale přibližně až po roce a půl od skončení války, až bude země alespoň trochu stabilizovaná. V době míru dojde k volbám a Bašár Asad i Západ by měli respektovat jejich výsledky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…