Turecko může celkem snadno skončit jako Sýrie, varuje analytik Campbell. Stačí prý jediné- stále se kamarádit s USA

18.10.2015 8:51

Mezinárodně působící analytik Jan Campbell varuje, že Turecko jednoho nijak zvlášť vzdáleného dne může skončit jako Sýrie či Irák. Hrozí mu i občanská válka. Pomocnou ruku ale může nabídnout Rusko, které prý své případné spojence nezradí, což se podle autora rozhodně nedá říci o Spojených státech.

Turecko může celkem snadno skončit jako Sýrie, varuje analytik Campbell. Stačí prý jediné- stále se kamarádit s USA
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Turecko má problém. Na jedné straně bojuje proti Islámskému státu v Sýrii, současně ale nestojí o udržení syrského prezidenta Bašára Asada u moci a na straně druhé má problém na vlastním území – s Kurdy. Pokud se ukáže, že nedávný teroristický útok, jemuž podlehlo přes sto lidí, mají na svědomí právě Kurdové, bude možné mluvit o občanské válce přímo na území Turecka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hledal pomocnou ruku v EU, ale není jisté, že ji tam našel. EU je totiž ochotná poslat Ankaře peníze, ale politici v Bruselu dávají zároveň najevo, že Turecko může prozatím zapomenout na členství v Unii. Západ navíc podporuje Kurdy, kteří mohou představovat pro Turecko velký problém. Země ležící na hranici Evropy a Asie tak v podstatě stojí v boji osamocena a z této izolace bude jen těžko hledat cestu.

Celý text najdete zde

Jedna cesta ale podle Campbella existuje, a tou je spolupráce s Ruskou federací. „Ta tkví ve skutečnosti, že RF podporuje legitimní vládu a legitimního prezidenta Asada. Proto by mohl být prezident Putin suflérem svému kolegovi v Ankaře. Rusko totiž nehodlá ani prezidenta Asada, ani své spojence zradit. To se nedá v žádném případě na základě historických zkušeností říci o USA. Putin není Jelcin,“ podotýká Campbell.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…