Tvarůžková si pozvala šéfa NKÚ. Odmítl všechny výtky, kterými jej zahrnula Schillerová

29.04.2019 20:20

Hostem pondělního dílu pořadu Interview, odvysílaném na ČT24, byl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Kala hovořil o spolupráci NKÚ s vládou a obhajoval práci své instituce vůči obviněním ze strany ministryně financí Aleny Schillerové. V průběhu diskuse se vyjádřil i k tlaku, jenž působí na naše úředníky, a řeč v této souvislosti přišla i na zdlouhavou stavbu dálnic.

Tvarůžková si pozvala šéfa NKÚ. Odmítl všechny výtky, kterými jej zahrnula Schillerová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další host OVM prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala

Anketa

Radní ČRo Vítězslav Jandák řekl, že Jiřímu Černému jednu ,,flákne", až ho potká. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 11081 lidí

V úvodu pořadu Miloslav Kala hovořil o svém dnešním jednání na vládě, kterého se zúčastnil. Jednání prý bylo dlouhé a diskutovala se na něm výroční zpráva NKÚ. „Já si myslím, že je to diskuse pořád o interpretaci,“ řekl ke sporům mezi exekutivou a kontrolním úřadem Kala. Současná vláda podle něj do práce NKÚ nezasahuje a Kala je přesvědčen, že tomu tak bude i nadále.

Pak se moderátorka Zuzana Tvarůžková zaměřila na kritické komentáře ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Kala řekl, že kritiku na adresu NKÚ akceptuje, i když si nemyslí, že by se NKÚ dopouštěl dezinterpretace, z níž je Schillerovou viněn.

Ministryně financí Alena Schillerová během čtvrteční mimořádné schůze Sněmovny zkritizovala Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) za výhrady vůči kabinetu. Kontroloři by podle ní měli vystupovat v souladu se svými zákonnými pravomocemi.

Fotogalerie: - Vláda v Hrzánském paláci

Schůze vlády v Hrzánském paláci
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr živo...
Dan Ťok, ministr dopravy
Lubomír Metnar, ministr obrany

Kala dále práci Nejvyššího kontrolního úřadu obhajoval, že data pouze porovnává a jeho termín „zasukovaný stát“ z výroční zprávy NKÚ, jenž Schillerová kritizuje, je podle něj „v pořádku“. Dále Kala objasňoval, jak práce Nejvyššího kontrolního úřadu vypadá a jak vyhodnocuje práci vlády, přičemž zmínil, že spolupráce NKÚ v oblasti samotné diskuse s vládou funguje vcelku bezproblémově.

A pak se chtěla Zuzana Tvarůžková přesunout ke slabým stránkám fungování států. Než k tomu však došlo, tak ji Kala zarazil a chtěl zmínit i „silné stránky“, z nichž jmenoval dobrou ekonomickou stránku, výběr daní a nízkou nezaměstnanost. Pak Kala přešel k oněm problémům a největším z nich je podle něj fungování práva, a jako příklad dal tlak na úředníky působící na ně ze strany služebního zákona. „V Polsku jsou schopni připravit výstavbu dálnice do pěti let a u nás to trvá třináct let, úředníci velmi extenzivně vykládají pravidla,“ řekl Kala k problému tlaku na úředníky, kteří se pak bojí dělat vážnější rozhodnutí, a mluvil i o nefunkčním eGovernmentu.

Podle Kaly je zde mnoho bariér a musíme si uvědomit příčiny situace v české veřejné správě. Na její změnu může mít podle něj vliv nesourodost společnosti. „Střet zájmů, který se promítá do rozhodování, je příliš dlouhý,“ myslí si Kala a připomněl lineárnost rozhodování úřadů, kdy úřady nepracují současně a nejsou se schopny dohodnout mezi sebou. Výkonnost veřejné správy označil za „těžkopádnou“ a souhlasí s tím, že je digitalizace u nás velmi pomalá a jsme v ní zaostalí.

Fotogalerie: - Novela zákona o NKÚ

Místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová
Novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu byla po...
Místopředseda vlády  Pavel Bělobrádek
Ministr jiří Dienstbier
Novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu byla po...
Marek Benda a Jeroným Tejc

„Na klíčová opatření není jednoduché najít recept,“ řekl pak ke spolupráci kontrolorů a politiků. Moderátorku prý překvapilo, že se NKÚ zabývá i globálními vlivy, jako je změna klimatu. Kala řekl, že k ochraně klimatu máme značné rezervy a podíl, k němuž se vláda zavázala těmito dohodami na ochranu klimatu, je z naší strany nedostatečný.

A závěrem Kala vyřkl: „Vláda musí vládnout, my musíme kontrolovat.“

Celý díl pořadu můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že Kocáb vyhnal sovětskou armádu? Plukovník pamětník se v bunkru patřícím KGB rozpovídal

20:21 Že Kocáb vyhnal sovětskou armádu? Plukovník pamětník se v bunkru patřícím KGB rozpovídal

Byť je pobyt sovětských vojsk u nás historií, stále jsou ještě místa, která nejsou příliš známá a o …