Tvrdý trest pro Českou republiku! Dnes oficiálně končí uprchlické kvóty, ale pro nás to možná nekončí

26.09.2017 8:47

Lidskoprávní organizace Amnesty International včera zveřejnila aktuální čísla k uprchlickým kvótám. Většina ze členských států Evropské unie nesplnila své závazky. Přitom právě dnes, aspoň tedy prozatím, uprchlické kvóty končí.

Tvrdý trest pro Českou republiku! Dnes oficiálně končí uprchlické kvóty, ale pro nás to možná nekončí
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Kvóty na přerozdělení uprchlíků ke dnešnímu datu oficiálně končí, byť bruselské politické špičky konstatují, že EU bude i nadále pomáhat těm zemím, které v povinném přijímání uprchlíků pokračují. Původním cílem, který Evropská komise před dvěma lety stanovila, bylo rozmístit z Itálie a Řecka 160 000 uprchlíků. Prozatím se to však podařilo jen asi u čtvrtiny z nich. Jen velmi malý počet evropských zemí naplnil kvóty beze zbytku.

Jak včera uvedla Amnesty International, do konce září bylo přijato méně než 28 000 uprchlíků, což není ani třetina ze stanoveného cíle. Jediným členským státem EU, který naplnil povinné uprchlické kvóty, je Malta. Mezi premianty se ovšem řadí také Norsko a Lichtenštejnsko, kteří kvóty přijaly coby nečlenské státy EU dobrovolně. V prvním případě tak bylo přijato 1500 uprchlíků a ve druhém případě deset. Finsko dále přijalo 94 % uprchlíků a Irsko 77 %.

Anketa

Kdybyste byli Andrejem Babišem, do které TV debaty byste šli?

hlasovalo: 6681 lidí

„Dva roky po schválení plánu se většina evropských zemí vyhýbá své odpovědnosti a zanechává tisíce uprchlíků v Itálii a Řecku na pospas svému osudu,“ hořekuje šéfka AI Iverna McGowanová a vyzývá příslušné orgány EU, aby začaly konat. „Nesplnění zákonné povinnosti by mělo mít své důsledky. Tyto země by se měly dostat před Nejvyšší evropský soud a čelit tvrdým trestům,“ hrozí šéfka vlivné lidskoprávní organizace.

Za „největší hříšníky“ zpráva AI jmenovitě označuje Polsko a Maďarsko, které nepřijaly ani jednoho uprchlíka. „Slovensko, které napadlo způsob přijetí systému uprchlických kvót, potom přijalo jen 16 z 902 žadatelů o azyl. Česká republika potom na své území nechala na základě uprchlických kvót vstoupit pouze dvanáct osob,“ uvádí zpráva AI s neskrývaným odporem a rozhořčením.

Zpráva mocné nevládní neziskové organizace Amnesty International zároveň přímo vyzývá evropské vlády, aby „šly konečně do sebe“ a naplnily povinné uprchlické kvóty také prostřednictvím jiných opatření, jako je konkrétně zrychlení postupů při sjednocování rodin uprchlíků a vydávání pracovních víz. Nicméně zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Polsko, Madarsko, Slovensko a Česká republika měly v plánu změnit své stanovisko.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…