Ty za to můžeš, ty za to můžeš! Partaje se rozhádaly, včetně TOP 09

18.10.2012 6:57

Letošní krajské volby mají překvapivý důsledek- rozhádaly se po něm všechny parlamentní strany. Samozřejmě s výjimkou VV a LIDEM, které si své vnitřní spory vyřešily už na jaře odlukou, a vítězných komunistů, kteří nemají k jakékoliv rebelii důvod. V KSČM se navíc díky tuhé stranické disciplíně nehádají ani po propadácích.

Ty za to můžeš, ty za to můžeš! Partaje se rozhádaly, včetně TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Nejvíce to podle MF DNES vře v ODS, neboť nejsilnější vládní strana utrpěla největší debakl. „Po historickém debaklu ODS musíme zrevidovat celou vládní politiku,“ řekl poslanec Petr Tluchoř, který již dlouho jde po krku premiéru Nečasovi. Doposud byl jeho nejúčinnějším klackem vládní daňový balíček, jdoucí prý proti programu ODS, po volebním výbuchu už kritizuje celou vládní politiku. Spory v ODS jsou navíc umocněny tím, že za čtrnáct dní se koná stranický sjezd, který bude volit nové vedení.  

I ČSSD, která nominálně volby vyhrála, je po volbách rozhádaná. Předseda strany Bohuslav Sobotka již po volbách vyzval lídry v krajích, kde ČSSD prohrála, k rezignaci. Zatímco liberecký Robert Dušek poslušně sklapl podpadky a obratem rezignoval, ústecký Arno Fišera předsedovi vzkázal: „Sobotka nám s Jiřím Paroubkeem prohrál dvoje volby a způsobil, že nemáme za prezidenta Miloše Zemana. Ať vyzve k odchodu sám sebe.“

Hádají se i sociální demokraté ve středních Čechách, kde vyhráli. Tam se lídrovi kandidátky nepozdává, že Zuzana Moravčíková, která měla dokončit minulé období po zatčeném hejtmanu Rathovi a odejít, dokázala díky preferenčním hlasům přeskočit řadu kolegů nad sebou a nyní se hlásí o místo v krajské radě. Vytýkají bývalé hejtmance, že si před volbami dělala soukromou kampaň za peníze krajského úřadu, ta to odmítá.

No a spory se objevují i v doposud ukázněné TOP 09. Zejména v hnutí Starostů, které má s TOP 09 uzavřenou koalici, se objevují názory, že spojenectví s nepopulárními ministry Kalouskem či Drábkem hnutí poškozuje. Názor je zatím menšinový, ale není vyloučeno, že se po neúspěchu v krajských volbách, na které Starostové sázeli, poměr změní.

Stranická jednota se však Schwarzenbergovi s Kalouskem rozpadá i v samotné TOP 09. Zatímco vedení strany hledá příčiny neúspěchu v nepopulárních, ale nezbytných vládních reformách, ministr zdravotnictví Leoš Heger zmínil i Kalouskovo chování v kauze CASA, kdy proti vyšetřovatelům agresivně hájil exministryni Vlastu Parkanovou. Kalousek Hegerovi vzkázal, že podlehl mediální realitě a ze strany se jej zatím neodvážil podpořit nikdo další.    

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

7:37 „Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

Občané by měli vědět, jak se zachází s penězi z jejich koncesionářských poplatků. Podle senátora Vác…