Tyto známé osobnosti již vyzvaly vládu, ať pomůže Ukrajině

7. 7. 2014 11:02

Ukrajina bojuje za zachování své státní suverenity a potřebuje, abychom jí pomohli, věří politický komentátor a signatář Charty 77 Bohumil Doležal. Ten spolu s dalšími na podporu této země inicioval výzvu „Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám". K výzvě se do dnešního dne přihlásilo přes 1900 lidí. Doležalův článek má zároveň suplovat tiskovou zprávu, neboť česká média prý tuto snahu dokonale zatloukla.

Tyto známé osobnosti již vyzvaly vládu, ať pomůže Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!

Anketa

Hrozí v příštích 10 letech vypuknutí opravdu velké války v Evropě nebo západní Asii, která drsně zasáhne i nás?

hlasovalo: 23462 lidí

„Ukrajina bojuje za zachování své státní suverenity a potřebuje, abychom jí pomohli. Naším cílem by nemělo být dělat Ukrajincům v jejich zemi pořádek, a už vůbec ne ve spolupráci s těmi, kteří tam bezohledně uplatňují své velmocenské zájmy," píše Bohumil Doležal ve svém textu.

Mělo by nám podle něj jít o to, aby se dodržovala Budapešťská dohoda z roku 1994, v níž se tři velmoci, USA, Velká Británie a Ruská federace, zavázaly, že budou respektovat nezávislost a suverenitu Ukrajiny v jejích stávajících hranicích a že se zdrží hospodářského nátlaku nebo použití vojenské síly. Rusko ovšem podle komentátora obojí soustavně porušuje.

Výzvu podepsalo přes 1900 lidí. Mezi nimi i známá jména

Právě z tohoto důvodu vznikla výzva „Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám". Iniciátoři se obrátili na českou vládu a politickou reprezentaci, aby svou politickou zodpovědnost za bezpečnost naší země a demokracii a lidská práva ve světě vzaly vážně a jednoznačně se postavily na stranu nezávislé Ukrajiny.

Celý text Bohumila Doležala k dispozici ZDE.

Podle Doležala se k výzvě připojilo 1924 občanů z celé republiky, mezi nimi i řada známých osobností, které vyjmenovává: europoslanci Luděk Niedermayer, Pavel Svoboda a Jaromír Štětina, publicisté Jiří Černý, Jefim Fištejn, Fedor Gál, Karel Pacner, Petr Placák, Jan Rejžek, Pavel Šafr, bývalý ministr obrany ČSFR a český velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský, někdejší velvyslanec ČR v USA a při OSN Martin Palouš, Jiří Schneider, dlouholetý český velvyslanec ve Varšavě a v Kyjevě Karel Štindl, historik Vilém Prečan, astronom Jiří Grygar, režisér a scenárista David Smoljak nebo poslanci PČR Marek Ženíšek a Daniel Korte.

Doležal chce suplovat média

Fakt, že Doležalovy řádky připomínají tiskovou zprávu, není podle něj nic bezděčného, ony ji totiž prý suplují. „Česká média se během roku stala v určitém ohledu poněkud nefunkčními a bude nutné jim do budoucna systematicky vypomáhat jakousi občanskou samoobsluhou, něčím na způsob samizdatu. Dnes, v době internetu a sociálních sítí, by to nemělo být úplně nemožné," uzavírá Doležal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…