U Černobylu hořelo. Hrozila katastrofa

30.04.2015 8:04

Po téměř třiceti letech je jaderná elektrárna v Černobylu opět v centru pozornosti. V její blízkosti se rozhořel největší lesní požár na Ukrajině za posledních 20 let a ukrajinští hasiči se snažili zabránit tomu, aby se oheň šířil směrem k elektrárně.

U Černobylu hořelo. Hrozila katastrofa
Foto: worldwide.com
Popisek: Opuštěné domy v Černobylu, ilustrační foto

Jak informuje britský deník Mirror, jde o největší lesní požár na Ukrajině od roku 1992. Na místě operuje asi 200 hasičů a k hašení požáru jsou využívána také letadla. V pohotovosti je rovněž ukrajinská armáda a byla zpřísněna opatření kolem zóny zakonzervované elektrárny. Premiér země Arsenij Jaceňuk informoval, že se záchranná služba snaží zabránit šíření plamenů do zón nejvíce zamořených radioaktivitou. Situace je vážná, ale jak uvedl mluvčí Černobylu, nikoli kritická. Podle jeho vyjádření požár nepředstavuje pro elektrárnu nebezpečí ve smyslu ohrožení zakonzervovaného jádra.

celý text v angličtině najdete ZDE

„Kolem elektrárny je stanovena téměř třicetikilometrová zóna, kde zůstávají kontaminované radioaktivní částice, které se staly součástí lesa. Jinými slovy se vstřebávají do stromů i veškeré biosféry. Když lesy hoří, tak se radioaktivita dostává do ovzduší a šíří se dál. V případě silného větru se tak může dostat až k lidem,“ cituje britský deník ekologa Christophera Busbyho, který pracuje v Evropské komisi pro radiační rizika. Zpočátku ostatně panovaly obavy, že by mohly být radioaktivní částice tímto způsobem zaneseny až stovky kilometrů daleko. Podobná katastrofa však byla odvrácena za přispění Ukrajinské národní gardy.

na video z lesního požáru se podívejte ZDE

Zdá se, že nejhorší možný scénář se nenaplní. Byť v jedné fázi varoval ministr vnitra Ukrajiny Arsen Avakov, že se situace kolem černobylské elektrárny zhoršila. „Lesní požár se rozšiřuje do blízkosti elektrárny. Silné poryvy větru způsobily rozšíření požáru do oblasti 20 km od elektrárny. Po použití vrtulníků a letounů se podařilo požár dostat pod kontrolu. Letos v únoru odborníci varovali před tím, že velké množství nebezpečných izotopů v lesích okolo elektrárny by mohlo způsobit šíření případných požárů. O tomto riziku dle britského deníku před nedávném informoval také prestižní ekologický časopis Monografie. Samotná elektrárna je zakryta betonovou plombou, kterou má v plánu ukrajinská vláda v příštím roce nahradit novou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláhové představy o vládě, mindrák z Babiše. Paroubek vrátil Rakušana do reality

13:13 Bláhové představy o vládě, mindrák z Babiše. Paroubek vrátil Rakušana do reality

Někdejší premiér za ČSSD Jiří Paroubek se na webu Vasevec.ParlamentniListy.cz rozepsal o tom, jak je…