U Hradu demonstruje dvě stě lidí. Svoboda jim prý není putna

23.05.2013 18:21

U Pražského hradu protestuje asi 200 lidí na podporu akademických svobod, nelíbilo se jim prezidentovo otálení při jmenování akademika Martina C. Putny profesorem. Studenti například ve scénce ztvárnili hlavu státu, jak si odvádí právě jmenovaného profesora na vodítku, na transparentech také hlásali, že: "Nejen Putna nám není putna". Prezident Miloš Zeman napřed odmítl Putnu jmenovat, poté souhlasil s podmínkou, že akademikovi předá diplom ministr školství a celý proces jmenování přejde v budoucnu také na ministra.

U Hradu demonstruje dvě stě lidí. Svoboda jim prý není putna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bazilika svatého Jiří v areálu Pražského hradu

Akci zahájil happening studentů Putnovy domovské Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Při ní ztvárnili předávání diplomů v roce 2021, kdy prezident neudělil diplom téměř žádnému profesorovi. Poslední profesor si pak diplom odnesl v zubech a Zemanovi na vodítku. Student Josef Blažejovský také Zemanovi v nadsázce děkoval za pěkné chování a za to, že se v celé věci kolem jmenování Putny nesnížil k osobním útokům.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Narážel tak na to, že Zeman svůj nesouhlas s Putnou zdůvodnil tím, že se mu nelíbilo akademikovo veřejné vystupování a postoje. Konkrétně Zeman na začátku tohoto týdne zmínil Putnův transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž Putna vystoupil na přehlídce sexuálních menšin Prague Pride.

Dnešní akci svolal předseda Strany zelených Ondřej Liška původně na podporu Putny, když Zeman ve středu jmenování odsouhlasil, akce se změnila na protest za akademické svobody. Liška se ohradil také proti tomu, že má být Putna jmenován mimo oficiální jmenovací ceremoniál. Na protest přišel také třeba někdejší rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo organizátor Prague Pride Czeslaw Walek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílají

18:49 Okamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílají

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura na sociální síti informoval o brutálním případu znásilnění, který v…