U Hradu demonstruje dvě stě lidí. Svoboda jim prý není putna

23.05.2013 18:21

U Pražského hradu protestuje asi 200 lidí na podporu akademických svobod, nelíbilo se jim prezidentovo otálení při jmenování akademika Martina C. Putny profesorem. Studenti například ve scénce ztvárnili hlavu státu, jak si odvádí právě jmenovaného profesora na vodítku, na transparentech také hlásali, že: "Nejen Putna nám není putna". Prezident Miloš Zeman napřed odmítl Putnu jmenovat, poté souhlasil s podmínkou, že akademikovi předá diplom ministr školství a celý proces jmenování přejde v budoucnu také na ministra.

U Hradu demonstruje dvě stě lidí. Svoboda jim prý není putna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bazilika svatého Jiří v areálu Pražského hradu
reklama

Akci zahájil happening studentů Putnovy domovské Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Při ní ztvárnili předávání diplomů v roce 2021, kdy prezident neudělil diplom téměř žádnému profesorovi. Poslední profesor si pak diplom odnesl v zubech a Zemanovi na vodítku. Student Josef Blažejovský také Zemanovi v nadsázce děkoval za pěkné chování a za to, že se v celé věci kolem jmenování Putny nesnížil k osobním útokům.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Narážel tak na to, že Zeman svůj nesouhlas s Putnou zdůvodnil tím, že se mu nelíbilo akademikovo veřejné vystupování a postoje. Konkrétně Zeman na začátku tohoto týdne zmínil Putnův transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž Putna vystoupil na přehlídce sexuálních menšin Prague Pride.

Dnešní akci svolal předseda Strany zelených Ondřej Liška původně na podporu Putny, když Zeman ve středu jmenování odsouhlasil, akce se změnila na protest za akademické svobody. Liška se ohradil také proti tomu, že má být Putna jmenován mimo oficiální jmenovací ceremoniál. Na protest přišel také třeba někdejší rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo organizátor Prague Pride Czeslaw Walek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…